Чи нараховувати ПДВ на кошти за програмою медичних гарантій
Запитання
Чи потрібно закладу охорони здоров’я нараховувати ПДВ у разі отримання коштів на виконання Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» за програмою медичних гарантій?
Відповідь
Законом «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 № 2168-VIII (далі — Закон № 2168) визначено програму державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій). Відповідно до п. 1 ст. 2 Закону № 2168 програма медгарантій — це програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.
При цьому визначено, що надавачі медичних послуг — заклади охорони здоров’я усіх форм власності та фізичні особи — підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та уклали договір про медичне обслуговування населення з головними розпорядниками бюджетних коштів.
Держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій (п. 1 ст. 3 Закону № 2168).
За рахунок Державного бюджету України окремо здійснюється фінансове забезпечення програм громадського здоров’я, заходів боротьби з епідеміями, проведення медико-соціальної експертизи, діяльності, пов’язаної з проведенням судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, та інших програм у галузі охорони здоров’я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій, за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (п. 2 ст. 3 Закону № 2168).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПК. Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 ПК об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПК розташоване на митній території України <...>.</...>
Підпунктом 197.1.5 ПК встановлено, що операції з постачання послуг з охорони здоров’я закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ, крім послуг, перелічених в абзацах «а» — «о» підпункту 197.1.5 ПК.
Перелік закладів охорони здоров’я затверджено наказом МОЗ «Про затвердження переліків закладів охорони здоров’я, лікарських, провізорських посад, посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою, посад професіоналів у галузі охорони здоров’я та посад фахівців у галузі охорони здоров’я у закладах охорони здоров’я» від 28.10.2002 № 385.
Виходячи із зазначеного, кошти, отримані закладом охорони здоров’я на виконання Закону № 2168 за програмою медичних гарантій, розцінюються як компенсація вартості послуг з охорони здоров’я, які згідно з підпунктом 197.1.5 ПК звільняються від оподаткування ПДВ.
ЗІР, категорія 101.04