КНП хоче придбати кулер за кошти від НСЗУ: чи можливо
Запитання
Чи може КНП придбати кулер для води за кошти від НСЗУ або благодійника? Як відобразити придбання в обліку? Чи є загрози неприбутковому статусу?
Відповідь
Відповідає Олена Озерова, провідний консультант групи експертної підтримки «Головбух»
⚡️ «КОВІДНІ» ДОПЛАТИ — 2021: ЯК НАРАХОВУВАТИ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ ⚡️
Кошти, що КНП отримує від НСЗУ, призначені для фінансування надання медпослуг та лікарських засобів за програмою медгарантій (ст. 5 Закону України від 19.10.2017 № 2168-VІІІ). Хоча ці кошти й мають цільове призначення, вони не є бюджетними, тож бюджетне законодавство не визначає їх суворого спрямування.
Кошти, що виділяє НСЗУ, медзаклад має право використати, зокрема, для придбання обладнання. Перелік обладнання визначає Примірний табель матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров’я та фізичних осіб — підприємців, які надають первинну медичну допомогу, затверджений наказом МОЗ від 08.04.2019 № 797. Кулерів у Табелі немає, однак цей перелік є примірним, тому за належного обґрунтування медзаклад має право придбати кулер за кошти від НСЗУ. Це можливо, якщо закупівля не суперечитиме статуту КНП і її передбачатиме фінплан (ст. 75, 77, 78 Господарського кодексу України). Тобто, якщо статут або розпорядчі акти засновника не передбачають відповідних обмежень чи заборон, то, керуючись принципом автономізації, керівник КНП самостійно ухвалює рішення, як доцільно витрачати кошти від НЗСУ, звісно — у межах статутної діяльності.
Отже, якщо бажаєте придбати кулер за кошти від НСЗУ, внесіть до видатків фінплану зміни про закупівлю обладнання та погодьте їх із засновником КНП.
Сумніваєтеся, чи можете так чинити? Жоден законодавчий акт не забороняє придбати кулер за рахунок благодійних внесків або коштів від надання платних медпослуг.
У бухобліку медзакладу — неплатника ПДВ операції покажіть записами:
Якщо кошти від благодійника отримали без зазначення мети використання, рахунок 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» не використовуйте. Отримання коштів покажіть записом: Д-т 311 «Поточні рахунки в банку в національній валюті» — К-т 718 «Дохід від безоплатно отриманих оборотних активів».
Чи є ризики для неприбуткового статусу? Дотримуйте вимоги підпункту 133.4.2 Податкового кодексу України: використовувати доходи неприбуткової організації винятково для фінансування видатків на її утримання, а також для реалізації мети, завдань і напрямів діяльності, визначених установчими документами. Якщо статут і фінплан КНП передбачають можливість закуповувати кулери, а документи підтвердять їх використання для забезпечення роботи медзакладу, жодних підстав втратити статус неприбутківця не виникне.
Ми зібрали ситуації, які потенційно приховують ризик, та підготували рішення з безпеки. До профскарбнички додамо бухпроведення.