Як юрособам-єдинникам 4 групи підтвердити чи набути статусу платника ЄП у 2022 році
Запитання
Яку звітність подавати юросоіб-єдиннику для того, щоб підтвердити або набути статусу платника ЄП у 2022 році?
Відповідь
☝️ 15 порад, як аграрію не втратити статус єдинника в 2022 році
Граничний день, коли зможете подати податкову звітність, щоб набути або підтвердити статус платника ЄП 4 групи ― 21.02.2022.
Сільськогосподарські товаровиробників підтверджують статус платника ЄП 4 групи щороку, адже цього вимагає підпункту 298.8.1 ПК.
Щоб сільськогосподарському товаровиробнику набути чи підтвердити статус платника ЄП 4 групи він подає повний перелік податкової звітності, а саме:
- загальну податкову декларацію платника ЄП 4 групи (далі ― Декларація);
- звітну податкову декларацію платника ЄП 4 групи;
- відомості про наявність земельних ділянок, які є невід’ємною частиною податкової декларації;
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва.
Далі розглянемо особливості заповнення Декларації.
Вона обов’язково повинна містити дві відмітки у типі декларації: «Загальна» та «Звітна».
Якщо суб’єкт господарювання подає загальну нову або уточнюючу Декларацію, у її типі варто проставити відповідні дві відмітки:
У Декларації зазначають усю площу земельних ділянок, які перебувають у власності або у користуванні сільськогосподарського товаровиробника.
Платники подають Декларацію до контролюючого органу за основним місцем податкового обліку, який зазначають у рядку 7 загальної частини Декларації.
Звітні Декларації подають окремо до кожного контролюючого органу, до повноважень якого відноситься територія територіальної громади, на якій розташовані земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (у тому числі на умовах оренди) сільськогосподарського товаровиробника, та відповідно заповнюють рядок 8 загальної частини Декларації.
Увага: невід’ємним додатком до Декларації ― Відомості про наявність земельних ділянок.
Площа земельних ділянок, зазначена у Відомостях, повинна співпадати з площею, яка задекларована у податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи, до якої вона додається.
У Відомостях про наявність земельних ділянок зазначають інформацію про кожну земділянку, щодо якої нараховували податок.
Інформація повинна містити дані про площу земельних ділянок, місце їх розташування, кадастрові номери, інформацію про документи, які підтверджують право власності або користування земельними ділянки, а також інформацію про державну реєстрацію такого права.
Сільськогосподарські товаровиробники повинні включати до об’єкту оподаткування єдиним податком четвертої групи площі сільськогосподарських угідь, які зареєстровані відповідно до вимог Закону № 1952, а до суми доходу сільськогосподарського товаровиробника – дохід, отриманий від реалізації сільськогосподарської продукції вирощеної або виготовленої на сільськогосподарських угіддях, по яких право власності або користування (у тому числі на умовах оренди) зареєстровано відповідно до вимог чинного законодавства.
Також у Відомостях про наявність земельних ділянок обов’язково потрібно заповнювати тип податкової декларації, до якої вони додаються, із зазначенням відповідних відміток.
Довідково: 4 групу можуть обрати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%.
Розмір частки необхідно відобразити в Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва, який подають до контролюючого органу разом з податковою звітністю платника ЄП 4 групи не пізніше 20 лютого поточного року. Оскільки у 2022 році граничний термін припадає на вихідний день, останнім днем для подання є 21 лютого 2022 року.
У Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва суб’єкт господарювання повинен заповнити всі необхідні рядки та здійснити достовірний обрахунок відповідно до зазначених формул. Обов’язковими для заповнення є такі рядки, як:
- рядок 1 «Сума доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, продуктів її переробки та від надання супутніх послуг» (далі – Сума доходу), до складу якого входить сума показників рядків 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8;
- рядок 2 «Загальна сума доходу сільськогосподарського товаровиробника»;
- рядок 3 «Величина, на яку зменшують загальну суму доходу сільськогосподарського товаровиробника», до складу якого входить сума показників рядків 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6;
- рядок 4 «Скоригований дохід сільськогосподарського товаровиробника» (далі – Скоригований дохід), який визначається як різниця між Загальною сумою доходу сільськогосподарського товаровиробника та Величиною, на яку зменшують загальну суму доходу;
- рядок 5 «Частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік», який визначається шляхом співвідношення Суми доходу до Скоригованого доходу.
Розглянемо приклад:
Сільськогосподарський товаровиробник подав до контролюючого органу податкову декларацію платника ЄП 4 групи (юрособа) та самостійно задекларував податкові зобов’язання по ЄП на відповідний рік у сумі 3 664,88 грн.
Зазначений платник вирішив перейти на 3 групу ЄП з будь-якого кварталу поточного року (у прикладі: з другого кварталу). У такому разі суб’єкту господарювання необхідно подати уточнюючу податкову декларацію ЄП 4 групи, на підставі якої задекларувати до зменшення податкові зобов’язання по єдиному податку за періоди, за якими термін сплати не настав (за 2, 3 та 4 квартали поточного року), та обов’язково задекларувати податкові зобов’язання у розмірі 25% від річної суми податку за кожний квартал, протягом якого платник перебував на четвертій групі єдиного податку (за перший квартал поточного року):
3 664,88 грн * 25% = 916,22 грн
Крім того, сільськогосподарський товаровиробник зобов’язаний подати до контролюючого органу за основним місцем податкового обліку уточнюючу загальну податкову декларацію платника ЄП 4 групи та відомості про наявність земельних ділянок, як додаток до неї, із зазначенням загальних показників податкових зобов’язань та площі земельних ділянок в цілому по платнику.
МПЗ зачепило як єдинників, так і загальносистемників. Дісталося і фізособам, і юрособам. Розберімося, чи доведеться аграріям платити більше податків.