Чи включати до витрат ФОП-загальника витрати, які виникли внаслідок природного убутку

666
Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ

Запитання

Чи включаються до складу витрат ФОП на загальній системі оподаткування витрати, які виникли внаслідок природного убутку (зіпсування)?

Відповідь

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб — підприємців визначений статтею 177 Податкового кодексу України (ПК).

Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю фізичної особи — підприємця (п. 177.2 ПК).

Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування визначили підпунктом 177.4.4 ПК. Він не містить витрат, що виникли внаслідок природного убутку.

Фізичні особи — підприємці зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат вони можуть вести в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції ведуть окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності.

Облік доходів і витрат від здійснення діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яку здійснюють за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, ведуть окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності.

Типова форма, за якою здійснюють облік доходів і витрат фізичними особами — підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення затвердив Мінфін наказом від 13.05.2021 № 261 (далі — Порядок № 261).

Самозайняті особи заносять до типової форми відомості, за якими здійснюють облік доходів і витрат, у такому порядку, зокрема:

  • у графі 2 відображають суму доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, у касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);
  • інформація про документально підтверджені витрати, пов’язані з господарською діяльністю або провадженням незалежної професійної діяльності, зазначається у графах 5—10, відповідно (п. 1 розд. ІІ Порядку № 261).

Враховуючи зазначене, чинні норми ПК та Порядку № 261 не передбачають включення до складу витрат фізичної особи — підприємця на загальній системі оподаткування витрат, які виникли внаслідок природного убутку.

додаток

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як аграрію скласти податкову накладну

Наш експерт підготував зразки заповнення нових податкових накладних для аграріїв ― скачуйте їх у консультації, аби заповнити без помилок та зареєструвати ПН без блокування
7538

Річна премія в агросекторі: як оподаткувати та врахувати в середній зарплаті

Професійні свята завжди мають особливе значення, адже це гарна нагода відзначити працю фахівців. А коли до таких подій додають ще й грошову подяку — вдвічі більша приємність. Дізнайтеся, як правильно оподаткувати та показати у звітності винагороду. На прикладах потренуєтеся враховувати премію до середньої зарплати для різних виплат
145

Нормативна грошова оцінка землі 2025

Що таке нормативна грошова оцінка земельної ділянки та чим вона відрізняється від експертної, як вона рахується та де використовується, що таке індексація нормативної грошової оцінки, як отримати витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з Державного земельного кадастру, — відповіді на ці та інші питання знайдете у цьому огляді
80199