Порядок зарахування сум від'ємного значення ПДВ у рахунок погашення податкового боргу

218
Теми:

Запитання

Порядок зарахування сум від'ємного значення ПДВ у рахунок погашення грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету?

Відповідь

Коротка:

Порядок зарахування сум від'ємного значення ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що зараховуються до державного бюджету, здійснюється протягом п’яти робочих днів після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування в хронологічному порядку: у першу чергу – у рахунок податкового зобов’язання, у наступну чергу – у рахунок погашення штрафів, в останню чергу – у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення. В ІКП зазначене зарахування проводиться у день отримання від органів Казначейства інформації про перерахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунки з обліку інших платежів до державного бюджету.

Повна:

Порядок зарахування сум від'ємного значення ПДВ наступний.

Відповідно до п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України від 02 грудня 
2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПК) платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (далі – декларація).

Підпунктом 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 ПК визначено, що формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (далі – Реєстр) здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

До Реєстру вносяться, зокрема дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Згідно з п.п. 4 п. 5 розд. V Порядку заповнення і подання податкової звітності 
з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 
за № 159/28289 (далі – Порядок № 21), сума від’ємного значення (рядок 20 у декларації 0110), зокрема підлягає бюджетному відшкодуванню (відображається у рядку 20.2): на рахунок платника у банку (відображається у рядку 20.2.1) та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України (відображається у рядку 20.2.2). Платники податку, які відповідно до ст. 200 ПК мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість (далі – ПДВ), здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації 0110 (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).

Відповідно до встановленої форми додатка 4 до декларації сума зазначена у рядку 20.2.2 декларації (сплата грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету) відображається у таблиці 1 додатка 4, де зазначається код бюджетної класифікації та рахунок платежу в Державній казначейській службі України.

Пунктом 200.10 ст. 200 ПК визначено, що у строк, передбачений абзацом першим п. 76.3 ст. 76 ПК, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст. 200 ПК та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених п. 200.11 ст. 200 ПК, – за результатами перевірки, зазначеної у п. 200.11 ст. 200 ПК, що проводяться відповідно до ПК. 

Відповідно до п. 200.13 ст. 200 ПК на підставі даних Реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п’яти операційних днів.

Згідно з п. 1 розд. ІІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за № 751/28881 (далі – Порядок № 422), облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в інтегрованій картці платника (далі – ІКП) окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Зменшення в ІКП сум бюджетного відшкодування ПДВ при погашенні грошових зобов’язань платника податків та пені з ПДВ відбувається у календарній черговості їх виникнення (п.п. 6 п. 6 розд. ІІІ Порядку № 422).

Відповідно до п.п. 4 п. 2 розд. ІІІ Порядку № 422 при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник, у першу чергу зараховуються у рахунок податкового зобов’язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник, у наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу – у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення.

Таким чином, зарахування від’ємного значення з ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що зараховуються до державного бюджету, здійснюється протягом п’яти робочих днів після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування в хронологічному порядку: у першу чергу - у рахунок податкового зобов’язання, у наступну чергу - у рахунок погашення штрафів, в останню чергу – у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення. 

В ІКП з відповідних податків зазначене зарахування проводиться у день отримання від органів Казначейства згідно із Порядком взаємодії органів ДКСУ та органів Державної фіскальної служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2016 №621 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2016 за № 1115/29245, інформації про перерахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунки з обліку інших платежів до державного бюджету.

ЗІР 101.23


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Код УКТ ЗЕД в податковій накладній: як визначити

Код УКТ ЗЕД попри його назву використовують не лише під час оформлення операцій зовнішньоекономічної діяльності, але й має безпосереднє відношення до податкових накладних за умови внутрішнього постачання товарів. Як визначити цей код, до яких наслідків можуть призвести помилки, чи можна його скорочувати, коли він не потрібен, розрахунок коригування при помилці в коді УКТ ЗЕД 2025 — це все знайдете у консультації
93477

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14335

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21764