Чи оштрафують резидента, якщо він не утримав податок із доходів нерезидента, але нарахував і сплатив його пізніше за власний кошт

2582

Запитання

Чи застосовується штраф, передбачений ст. 125 прим. 1 ПКУ, якщо резидентом не утримано податок з доходів нерезидента, але нараховано та сплачено такий податок за власний рахунок відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ пізніше виплати відповідних доходів/ під час їх виплати за умовами договору з таким нерезидентом?

Відповідь

Відновлення реєстрації ПН, формування податкового кредиту й уточнення зобов’язань

Резидент, у тому числі фізична особа-підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок із таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 Податкового кодексу України (ПК), за ставкою в розмірі 15% (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3—141.4.5 і 141.4.11 ПК) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності (абз. 1 пп. 141.4.2 ПК).

Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, отриманих через їх постійні представництва на території України.

Відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податку з доходів, які отримав нерезидент із джерелом їх походження з України, покладається на платників податку, що здійснюють відповідні виплати (п. 137.3 ПК).

Ненарахування та/або неутримання, та/або несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, а також нерезидентом, на якого покладено обов’язок сплачувати податок у порядку, встановленому розділом III ПК, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (п. 125-1.1 ПК).

Ті самі дії, вчинені умисно, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (п. 125-1.2 ПК).

Діяння, передбачені пунктом 125-1.2 ПК, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (п. 125-1.3 ПК).

Діяння, передбачені пунктом 125-1.2 ПК, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 75% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (п. 125-1.4 ПК).

Відповідальність за погашення суми податкового зобов’язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов’язок щодо погашення такого податкового боргу, у тому числі пені, покладається на податкового агента. При цьому платник податку — отримувач таких доходів звільняється від обов’язку погашати таку суму податкових зобов’язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV ПК.

Отже, до платника податку, який виплатив дохід нерезиденту без утримання та внесення до бюджету податку з такого доходу, або який перерахував податок з доходів нерезидента до бюджету в повному обсязі, але пізніше терміну, застосовується штраф за пунктом 125-1 ПК.

Також у разі якщо в майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПК) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених ст. 50 ПК), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (п. 50.1 ПК).

Якщо самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявили факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язані, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 ПК:

  • або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
  • або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу в розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.

Невиконання платником податків вимог, передбачених абзацами третім—п’ятим пункту 50.1 ПК, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності в частині самостійного нарахування та сплати штрафу, передбаченого пунктом 120.2 ПК, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 5% від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов’язання (недоплати) та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на фіскалів (п. 120.2 ПК).

При самостійному донарахуванні платником податків із дотриманням порядку, вимог та обмежень, передбачених статтею 50 ПК, суми податкових зобов’язань та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на органи контролю, штрафи, передбачені главою 11 ПК, не застосовуються.

Таким чином, до резидента, який виявив факт не утримання податку на доходи нерезидента з відповідного доходу під час виплати у минулих податкових періодах, але нарахував і сплатив такий податок за власний рахунок відповідно до підпункту 141.4.2 ПК штраф, передбачений пунктом 125-1 ПК, не застосовується, якщо:

  • до початку перевірки органом контролю в порядку за пунктом 50.1 ПК, надіслав уточнюючу Декларацію з відображенням сплаченої за власний рахунок суми податку на доходи нерезидента та штрафу в розмірі 3% від такої суми до подання такої уточнюючої Декларації;
  • або відобразив сплачену за власний рахунок суму податку на доходи нерезидента у складі Декларації, яку подає за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт не утримання податку на доходи нерезидента, збільшену на суму штрафу в розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.

Якщо резидент вніс зміни до Декларації відповідно до статті 50 ПК після того, як минуло 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, та не нарахував суму пені за статтею 129 ПК, то пеню орган контролю нараховує самостійно.

Якщо резидент за умовами договору з нерезидентом не утримав податок із відповідного доходу нерезидента, а нарахував такий податок, виходячи з розрахунку, визначеного підпунктом 141.4.2 ПК, та сплатив його до бюджету під час виплати доходу, то штрафи, передбачені ПК, не застосовуються.

За інформацією ЗІР, категорія 102.22


Боротьба триває, і наш обов'язок щодня на максимум працювати в тилу. Підтримувати Україну за будь-яких обставин, бо тільки разом — ми сила. Для вас є підтримка від редакції — до 6-ти місяців безплатного доступу до Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух». Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!

Знижки на передплату бухгалтерських виданьСкористайтеся нагодою та отримайте знижки на передплату професійних е-журналів «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також експертно-правової системи «Експертус Головбух»!

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Які податки сплачують резиденти Дія Сіті

У консультації розглянемо вимоги до резидентів Дія Сіті, які суб’єкти господарювання можуть бути резидентом Дія Сіті, які пільги з оподаткування для резидентів Дія Сіті, умови застосування зниженої ставки ПДФО до доходу найманих працівників
33490

Податок на прибуток підприємств у 2024 році

У статті актуальні положення про податок на прибуток підприємств 2024. Про податкові різниці, строки сплати податку на прибуток та декларування, про КІК та мінімальне податкове зобов’язання – в огляді
173651

Роялті: визначення, облік, оподаткування

Роялті викликає труднощі в обліку для бухгалтерів. Розглянемо, які особливості обліку та оподаткування таких виплат, чим вирізняється роялті для податкових цілей, а також що саме слід врахувати у ліцензійному договорі, аби не було податкових проблем із роялті
28788

Додаток ВП до декларації з податку на прибуток 2024: виправлення помилок з податку на прибуток

Виправлення помилок минулих звітних періодів в податковій декларації з податку на прибуток можливе не тільки шляхом подання уточнюючої декларації, а й через подачу Додатка ВП до поточної декларації. Сьогодні в консультації про його заповнення
10453

Виправлення помилок у декларації з податку на прибуток

У статті розповімо про три можливі способи виправлення помилок та порівняємо їхні переваги та недоліки. Підкажемо, чи нараховувати самоштраф і пеню в умовах воєнного стану. Розберемося, як бути з помилками в фінансовій звітності, на основі якої заповнюється декларація з податку на прибуток
76968