ФОП припиняє діяльність: чи закривати рахунки, відкриті для власних потреб

289

Запитання

Чи повинна ФОП, яка припиняє підприємницьку діяльність та особа, яка припиняє провадження незалежної професійної діяльності закривати рахунки / електронні гаманці у фінансових установах, у тому числі відкриті для власних потреб?

Відповідь

Банки та інші фінансові установи зобов’язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків — юридичної особи (резидента і нерезидента), у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття / закриття рахунка / електронного гаманця (ст. 69 Податкового кодексу України).

Інструкцію про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків затвердив НБУ постановою від 29.07.2022 № 162 (далі — Інструкція № 162).

Фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб (п. 10 розд. І Інструкції № 162).

При цьому, заборонено використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб, що відкривають для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із провадженням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними, платіжними рахунками в національній валюті фізособи-резиденти здійснюють платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані із підприємницькою та незалежною професійною діяльністю (п. 24 розд. І Інструкції № 162).

ФОП: реєстрація, облік, сплата податків і трудові відносини

Особа, яка відкриває рахунок фізичній особі (власник рахунку / представник власника рахунку / особа, яка відкриває рахунок на користь третьої особи) зобов’язана письмово повідомити надавача платіжних послуг про наявність або відсутність у власника рахунку статусу підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність (п. 28 розд. І Інструкції № 162).

Отже, у разі припинення підприємницької діяльності, рахунки, що відкривали для проведення операцій, пов’язаних із підприємницькою та незалежною професійною діяльністю підлягають закриттю. Рахунки, які відкривали для власних потреб обов’язковому закриттю не підлягають.

За інформацією ДПС у Вінницькій області

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Ліквідаційний звіт за 2025 рік: як скласти та подати ФОП-єдиннику

У консультації — про один з етапів припинення бізнесу фізособою-підприємцем, який є платником єдиного податку групи 1, 2 чи 3. Як скласти останню декларацію з єдиного податку з Додатком з ЄСВ, коли сплатити податок і ЄСВ, зразок заповнення ліквідаційної декларації і Додатка з ЄСВ
62173

Як закрити ФОП: покрокова інструкція

Електронна послуга закриття ФОП знову доступна на порталі Дія. Вона дає змогу здійснити онлайн-подання заяви про державну реєстрацію припинення фізичною особою-підприємцем її підприємницької діяльності. Про закриття ФОП онлайн — у статті
17897

Фізична особа-підприємець: хто такий ФОП

Якщо у вас є ідея щодо створення своєї власної справи — візьміться за неї сьогодні й будете мати результат уже завтра. Ідея — це, звичайно, головне, але ще треба зробити перші кроки та оформити ФОП. У консультації розповімо все про ФОП
63808

Один рік — дві системи: як звітувати ФОПу під час переходу

Міграція між загальною та спрощеною системами оподаткування спричиняє чимало питань. Які звіти треба подати підприємцю, який припиняє свою діяльність, є платником єдиного податку, але має впродовж року минуле на загальній системі — відповідаємо
5908

Ліквідаційний звіт з ЄСВ 2020

При закритті бізнесу ФОП має відзвітуватися, зокрема і з ЄСВ. Як скласти ліквідаційний звіт, коли його подати підприємцю-єдиноподатнику та підприємцю-загальносистемнику розглянемо у даній консультації.
17420