Чи сплачувати податок на нерухомість за пошкоджені об’єкти через війну з рф
Запитання
Чи нараховують та сплачують податок на нерухоме майно за пошкоджені об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України)?
Відповідь
Бухгалтерський облік, оподаткування та трудові відносини під час воєнного стану
Податок на нерухоме майно не нараховують та не сплачують за пошкоджені об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України):
- за 2021 рік та наступні податкові (звітні) періоди — за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізосіб, які були пошкоджені у 2022 році внаслідок війни з рф, та дані про пошкодження яких внесли до Держреєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України (далі — Реєстр майна);
- за період з 01.03.2022 та наступні податкові (звітні) періоди — за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юросіб, які були пошкоджені у 2022 році внаслідок війни з рф, та дані про пошкодження яких внесли до Реєстру майна;
- за період з 01.03.2022 та наступні податкові (звітні) періоди — за об’єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, які були пошкоджені у 2022 році внаслідок війни з рф, та дані про пошкодження яких внесли до Реєстру майна.
Нарахування податку на нерухомість по вищезгаданих об’єктах відновлюють починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру майна об’єкти нежитлової/житлової нерухомості капітально відремонтовали, реконструювали, реставрували та визнали придатними для використання за цільовим призначенням (п. 3 пп. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України; далі — ПК).
За об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, пошкоджені (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації) у податкових (звітних) періодах починаючи з 01.01.2023 внаслідок війни з рф, податок на нерухомість не нараховують та не сплачують за період з першого числа місяця, в якому зафіксували факт пошкодження житлової та/або нежитлової нерухомості за даними Реєстру майна, до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру майна об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості відновили та визнали придатними для проживання/для використання за цільовим призначенням.
Підставою для обчислення податкових зобов’язань з податку на нерухомість за об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є:
- відомості, визначені статтею 266 ПК;
- дані Реєстру майна;
- дані Переліку територій, на яких ведуть (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.
Якщо сплатите податок не на той рахунок, ДПС вже не штрафуватиме. Це справедливо, адже ви все одно поповнили бюджет держави. Але врегулювати напрям сплати податку маєте самотужки, подавши заяву до податкової