Брокерські послуги в межах договору комісії: чи нараховувати ПДВ

631

Запитання

Чи повинен комісіонер нараховувати ПДВ при отриманні компенсації від комітента за придбані для нього брокерські послуги, послуги перевезення та інші подібні послуги, здійснені в межах договору комісії, якщо постачальниками таких послуг є неплатники ПДВ?

Відповідь

Правила визнання податкового кредиту з ПДВ

Постачання послуг є будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживають в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (14.1.185 Податкового кодексу України; далі — ПК).

Базою оподаткування для товарів/послуг, що передають/отримують у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів/послуг.

Дату збільшення податкових зобов’язань та податкового кредиту платників, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначають за правилами, встановленими статтями 187 і 198 ПК.

Отже, у комісіонера постачанням послуг вважають операцію з передачі комітенту результатів послуг (наприклад, брокерських, транспортних), придбаних цим комісіонером за дорученням комітента у третіх осіб.

Крім того, в комісіонера постачанням послуг вважають також надання комісійної послуги, за яку він отримує плату (комісійну винагороду).

Операції платників з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об’єктом оподаткування. Таким чином, постачання комісіонером послуг, пов’язаних з виконанням договору комісії (у тому числі передача від комісіонера до комітента результатів послуг, придбаних цим комісіонером за дорученням комітента), є об’єктом оподаткування ПДВ, якщо їх місце постачання розташоване на митній території України (пп. «б» п. 185.1 ПК).

Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважають дату, яка припадає на податковий період, упродовж якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню. У разі постачання товарів/послуг, оплату яких здійснюють електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець. У разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку. У разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника;
  • дата відвантаження товарів, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Тож, на дату першої події комісіонер нараховує податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, зокрема із договірної (контрактної) вартості послуг та незалежно від того, що постачальниками послуг, що передають комітенту, є неплатники ПДВ.

За інформацією ДПС в Івано-Франківській області

У декларації з ПДВ — від’ємне значення: чи можна отримати бюджетне відшкодування


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14072

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21593

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
291164