Чи надають додаткову соціальну відпустку на дітей під час перебування в декретній відпустці

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Мінекономіки у листі від 05.06.2023 № 4706-05/26141-09 звертає увагу на особливості надання соціальної відпустки працівникам з дітьми за статтею 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР

image26

Оплата праці в умовах повітряних тривог і відключення світла

Лист Мінекономіки від 05.06.2023 № 4706-05/26141-09

Додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 к. дн. без урахування святкових і неробочих днів надають щорічно:

  • одному з батьків, які мають:
  • двох або більше дітей віком до 15 років;
  • або дитину з інвалідністю;
  • або які усиновили дитину;
  • матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи
  • одинокій матері
  • батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі)
  • особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи
  • одному із прийомних батьків (ст. 73 Кодексу законів про працю України, ч. 1 ст.19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Той з батьків дитини, хто претендує на отримання відповідної відпустки, повинен надати роботодавцю документ, що засвідчує факт її невикористання у відповідному робочому році.

Законодавством не визначили конкретного переліку таких документів. Тож доказом може бути будь-який документ, в якому з достатньою достовірністю підтверджують, що відповідну відпустку не надавали.

Рішення про надання додаткової оплачуваної відпустки приймає керівник з урахуванням наданих документів.

А от чи виникає право на додаткову соціальну відпустку під час знаходження у інших соціальних відпустках:

  • для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  • без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку?

Законодавством про працю не передбачили надання двох соціальних відпусток, що надають для виховання дітей, одночасно за один і той же самий період.

Зазначимо, що такої ж позиції Мінекономіки дотримувалось і раніше (лист від 10.08.2021 № 4712-06/40796-07).

На думку Міністерства, працівник не набуває права на відпустку за період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або у відпустці без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку.

Оскільки вказана відпустка є соціальною, її надають у будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу.

Працівник, який має право на соціальну відпустку, з якихось причин цим не скористався у році досягнення дитиною певного віку або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку. У разі звільнення, незалежно від підстав, йому виплачують грошову компенсацію за всі невикористані дні таких відпусток (ст. 24 Закону про відпустки).


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Колективний договір: що важливо знати бухгалтеру

Коли підприємство укладає колективний договір без належної уваги до питань оплати праці, бухгалтер стає заручником обставин. Адже він має дотримувати вимог трудового законодавства, а воно часто відсилає бухгалтера до норм колдоговору. Зупинимося на тих розділах колдоговору, які важливі саме для бухгалтера
75610

Виправлення помилок у Додатку Д6 Податкового розрахунку

Через Додаток Д6 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за місяці звітного кварталу про спеціальний стаж працівників. У консультації мова піде про загальні правила та конкретні приклади виправлення помилок у цьому додатку
13368

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
240933

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103749

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді