Платник ПДВ ліквідує основні засоби: як визначити звичайну ціну

Якщо платник ПДВ вирішив ліквідувати основні засоби, податкові зобов’язання за ними слід нарахувати за ринковою ціною, але не нижче за їх балансову вартість.

esv_korig_2701.jpg

Як складати ПН на постачання окремих видів товарів

Якщо платник ПДВ ліквідує основні виробничі або невиробничі засоби за власним рішенням, з метою оподаткування їх ліквідацію вважають постачанням за звичайними цінами, але не нижче за балансову вартість на момент ліквідації (п. 189.9 Податкового кодексу України (ПК)).

Звичайна ціна — ціна товарів, робіт, послуг (далі — товари), яку визначили сторони договору, якщо інше не встановив ПК. Вважають, що звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін, якщо не довели зворотне.

Якщо товар обов’язково потрібно оцінювати, вартість об’єкта оцінки є підставою для визначення звичайної ціни з метою оподаткування.

Ринкова ціна — ціна, за якою товари передають іншому власникові, якщо:

  • продавець бажає передати ці товари;
  • покупець бажає отримати ці товари на добровільній основі;
  • обидві сторони:
  • юридично та фактично взаємно незалежні;
  • володіють достатньою інформацією про ці товари та ціни, які склалися на ринку ідентичних/однорідних товарів у порівняних економічних/комерційних умовах.

Отже, платник ПДВ, який за власним рішенням ліквідує основні виробничі або невиробничі засоби, має нарахувати податкові зобов’язання за цими необоротними активами за їх ринковою ціною на момент ліквідації за правилами, але не нижче їх балансової вартості. Якщо за ліквідації основних фондів потрібно обов’язково провести їх оцінку, податкові зобов’язання нараховують з вартості об’єкта оцінки, але не нижче за їх балансову вартість.

За інформацією ГУ ДПС у Дніпропетровській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
725131

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
27024

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
198461

Навчальний тренажер для бухгалтера: перевірте себе

Хочете підвищити свої бухгалтерські навички та бути впевненими у своїй професійній майстерності? Перевірте себе за допомогою навчальних тестів для бухгалтерів. Незалежно від того, чи ви тільки починаєте свій шлях у бухгалтерії, чи вже маєте багаторічний досвід, наш тренажер допоможе вам освіжити знання та виявити свої слабкі місця. Спробуйте прямо зараз — і переконайтеся, що ви готові до будь-яких викликів
5648

ПДВ 2025: який розмір податку в Україні

Розбираємо все про ПДВ 2025 — ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
14072

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді