Постанова ВС від 03.05.2022 у справі за № 140/3008/21
Платник податків звернувся до суду з позовом скасувати наказ про податкову перевірку на підставі підпункту 78.1.8 Податкового кодексу України (ПК). Підстава:
платник подав декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податку на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V ПК та/або з від’ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Платник податків вважає, що не заявляв до відшкодування ПДВ, а лише задекларував від’ємне значення ПДВ через об’єктивні обставини.
Верховний Суд (ВС) зробив висновок, що орган контролю наділений повноваженнями провести документальну позапланову перевірку платника податку, якщо платник подав декларацію, в якій:
- заявив до відшкодування з бюджету ПДВ (пп. 78.1.8 ПК);
- якщо розрахунок такої суми бюджетного відшкодування зроблено за рахунок від’ємного значення, сформованого за визначеними у пункті 200.11 ПК операціями.
У такому разі перевірка від’ємного значення ПДВ (а не перевірка безпосередньо бюджетного відшкодування) не буде різною за своєю суттю, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування зроблено за рахунок від’ємного значення, сформованого за визначеними у пункті 200.11 ПК операціями.
У постанові від 19.02.2021 у справі № 821/1235/17 ВС проаналізував підпункт 78.1.8 ПК і сформулював висновок, що зміст наведеної норми свідчить про два окремі випадки проведення документальної позапланової перевірки:
- подали декларацію, в якій заявили до відшкодування з бюджету суми ПДВ;
- подали декларацію з від’ємним значенням з ПДВ, яке становить більше 100 тис. гривень.
Відтак ВС підтримав позицію ДПС і відмовив платнику податків у задоволенні позовних вимог.