Чи мають право лікарі-підприємці виписувати лікарняні: рішення ВС

Пацієнт має право обирати лікуючого лікаря та отримувати страхові виплати за лікарняним. Лікарняний, що його видав лікар, який має право його видавати, є підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності. Лікарі-підприємці теж мають право видавати лікарняні.

Med_strahuvannya.jpg

Національна сертифікація головбуха медичного КНП — 2025

Постанова ВС від 05.12.2022 у справі № 440/2621/21

Фонд соцстраху (далі — Фонд) під час перевірки виявив, що роботодавець нарахував і виплатив допомогу з тимчасової непрацездатності (далі — допомога) за листками непрацездатності, які ЗОЗ видав з порушеннями. А саме, листки непрацездатності засвідчили своїми підписами і печатками лікарі, які:

Наявність на цих листках непрацездатності відбитків печатки лікаря-підприємця не підтверджує, що він як лікуючий лікар видав документи після особистого огляду хворого.

Контролери застосували до роботодавця фінансові санкції і наказали повернути Фонду страхові кошти.

Роботодавець оскаржив рішення Фонду в суді. Перші два суди задовольнили позов. Верховний Суд (ВС) залишив касаційну скаргу без задоволення і зауважив:

  • підставою для призначення допомоги є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності;
  • лікарняний є підставою для призначення допомоги, якщо лікаря, який його видав, наділили правом видавати листки непрацездатності. Це може бути:
  • лікуючий лікар ЗОЗ незалежно від форми власності;
  • або лікар, що провадить господарську діяльність з медичної практики як ФОП.

Лікарняний має містити обов’язкові реквізити:

  • прізвище, підпис та печатку лікаря, який видав листок непрацездатності;
  • печатку ЗОЗ «Для листків непрацездатності» (пп. 1.1-1.7 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455);

Листки непрацездатності, які видає лікар-підприємець, мають містити відтиск його печатки та підпис, заповнені за вимогами Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ, Мінсоцполітики, Фонду соцстраху, ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406.

Те, що лікар є підприємцем, основним видом діяльності якого є загальна медична практика, підтверджує витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Лікар-підприємець укладає з НСЗУ Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (далі — Договір). Додаток 2 до Договору передбачає, що лікар-підприємець зобов’язується надавати пацієнтам залежно від їх медичних потреб довідки, листки непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарські свідоцтва про смерть.

Окрім того, ВС зазначив, що пацієнт має право:

  • на відповідне матеріальне забезпечення та страхові виплати;
  • обирати лікуючого лікаря.

Тож позбавлення застрахованої особи права на матеріальне забезпечення чи страхові виплати без встановлення відсутності у нього права на ці виплати, є порушенням принципів соціального страхування, що їх встановив Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV.

 


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Зміни у наданні платних послуг ЗОЗ: постреліз до вебінару

Редакція журналу «Головбух Медицина» 10.09.2024 провела безплатний вебінар на тему «Зміни в наданні платних послуг: комунікаційна платформа для бухгалтерів ЗОЗ». Тримайте постреліз до цього вебінару: тези, запис, відповіді на запитання. Запитань отримали так багато, що вдвічі перевищили час трансляції, але всіх так і не опрацювали. Тому невдовзі проведемо частину другу вебінару. Реєструйтеся, читайте напрацьовані рекомендації та надсилайте нові запитання. З’ясуємо нюанси втілення змін
86

Гарантії працівникам-донорам: відповіді на запитання бухгалтерів

У статті — відповіді на запитання бухгалтерів стосовно гарантій працівникам-донорам. Знатимете права й обов’язки як працівників, що мають намір стати донорами крові, так і роботодавця. З’ясуєте нюанси увільнення й зарплатних розрахунків. Додатково отримаєте бухоблікові інструкції
56

Зарядні станції та повербанки — в обліку ЗОЗ

Крок за кроком на зразках облікуємо надходження й експлуатацію повербанків і зарядних станцій. Це один із видів обладнання для стабільної роботи ЗОЗ за кризових умов. Обов’язковий мінімум — генератори та безперебійники. Тренд — сонячні станції. Але багато кого зігріватимуть булер’яни. На всі випадки маємо бухоблікові рішення
221

Преміювання в КНП

Як виплачувати премії у медзакладі? Якими нормами керуватися та з ким погоджувати таке рішення? Аби встановити порядок преміювання, достатньо зробити кілька кроків. Яких саме — підкажемо у статті. Дізнайтеся також, як виплачувати, обліковувати й оподатковувати премії медпрацівникам.
9039

Як відкоригувати податкову накладну, якщо ЗОЗ повертає кошти НСЗУ

ЗОЗ отримав претензію від НСЗУ. Треба повернути кошти за кілька місяців із різних періодів. Після певних місяців уже минуло три роки. Чи потрібні розрахунки коригування? Якщо так, як їх скласти?
85

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді