Чи мають право лікарі-підприємці виписувати лікарняні: рішення ВС

Пацієнт має право обирати лікуючого лікаря та отримувати страхові виплати за лікарняним. Лікарняний, що його видав лікар, який має право його видавати, є підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності. Лікарі-підприємці теж мають право видавати лікарняні.

Med_strahuvannya.jpg

Національна сертифікація головбуха медичного КНП — 2025

Постанова ВС від 05.12.2022 у справі № 440/2621/21

Фонд соцстраху (далі — Фонд) під час перевірки виявив, що роботодавець нарахував і виплатив допомогу з тимчасової непрацездатності (далі — допомога) за листками непрацездатності, які ЗОЗ видав з порушеннями. А саме, листки непрацездатності засвідчили своїми підписами і печатками лікарі, які:

Наявність на цих листках непрацездатності відбитків печатки лікаря-підприємця не підтверджує, що він як лікуючий лікар видав документи після особистого огляду хворого.

Контролери застосували до роботодавця фінансові санкції і наказали повернути Фонду страхові кошти.

Роботодавець оскаржив рішення Фонду в суді. Перші два суди задовольнили позов. Верховний Суд (ВС) залишив касаційну скаргу без задоволення і зауважив:

  • підставою для призначення допомоги є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності;
  • лікарняний є підставою для призначення допомоги, якщо лікаря, який його видав, наділили правом видавати листки непрацездатності. Це може бути:
  • лікуючий лікар ЗОЗ незалежно від форми власності;
  • або лікар, що провадить господарську діяльність з медичної практики як ФОП.

Лікарняний має містити обов’язкові реквізити:

  • прізвище, підпис та печатку лікаря, який видав листок непрацездатності;
  • печатку ЗОЗ «Для листків непрацездатності» (пп. 1.1-1.7 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455);

Листки непрацездатності, які видає лікар-підприємець, мають містити відтиск його печатки та підпис, заповнені за вимогами Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ, Мінсоцполітики, Фонду соцстраху, ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406.

Те, що лікар є підприємцем, основним видом діяльності якого є загальна медична практика, підтверджує витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Лікар-підприємець укладає з НСЗУ Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (далі — Договір). Додаток 2 до Договору передбачає, що лікар-підприємець зобов’язується надавати пацієнтам залежно від їх медичних потреб довідки, листки непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарські свідоцтва про смерть.

Окрім того, ВС зазначив, що пацієнт має право:

  • на відповідне матеріальне забезпечення та страхові виплати;
  • обирати лікуючого лікаря.

Тож позбавлення застрахованої особи права на матеріальне забезпечення чи страхові виплати без встановлення відсутності у нього права на ці виплати, є порушенням принципів соціального страхування, що їх встановив Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як класифікувати, облікувати та оподаткувати малоцінку в медзакладі

Канцелярське приладдя, господарський інвентар, меблі, посуд, техніка, предмети інтер’єру — все це та багато чого подібного є в кожному медзакладі. Такі речі, попри їхню корить, створюють клопіт бухгалтерам — як їх класифікувати та обліковувати. Розберемо на прикладах
4337

Премії, надбавки, доплати: на що може розраховувати головбух КНП

Робота бухгалтера має належно оцінюватися. Йдеться не лише про заробітну плату, а й винагороду у вигляді премій, доплат чи надбавок. Розглянемо, які можливі додаткові виплати бухгалтерам КНП та як визначити їх розмір
22213

Преміювання в КНП

Як виплачувати премії у медзакладі? Якими нормами керуватися та з ким погоджувати таке рішення? Аби встановити порядок преміювання, достатньо зробити кілька кроків. Яких саме — підкажемо у статті. Дізнайтеся також, як виплачувати, обліковувати й оподатковувати премії медпрацівникам
9509

Зміни в ПДВ-декларації для ЗОЗ

Відзвітуйте з ПДВ за жовтень за оновленою формою декларації — у редакції наказу Мінфіну від 09.08.2024 № 400. Граничний термін, щоб уперше подати її: 20 листопада 2024 року
85

Інвентаризація у медзакладі 2024

Медзаклад має справу з лікарськими засобами, медвиробами, може мати наркотичні і психотропні речовини, прекурсори. Вони мають свої особливості інвентаризацій. У даному огляді – про нюанси проведення інвентаризації у медзакладі-КНП з урахуванням обставин воєнного стану
8273

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді