СКАЧАЙТЕ ПАМ'ЯТКУ: Граничні строки реєстрації ПН/РК і штрафи за їх порушення 📝
Індивідуальна податкова консультація ДПС від 02.12.2022 № 2117/ІПК/99-00-07-06-01-06
Чи повинен платник податків відновлювати первинні документи, які втратив внаслідок війни, після того, як повідомив про це орган контролю?
Якщо через війну платник податків втратив чи не може вивезти первинні документи, він має повідомити про це орган контролю (пп. 69.28 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України; ПК). А саме, направити до ДПС повідомлення довільної форми про неможливість вивезення первинних документів. Документ мають підписати керівник підприємства та головний бухгалтер. У повідомленні зазначають:
- обставини, що призвели до втрати та неможливості вивезти первинні документи;
- податкові/звітні періоди;
- загальний перелік первинних документів (за можливості із зазначенням реквізитів).
Після того як платник повідомив ДПС про те, що не може вивезти первинні документи, запроваджують мораторій на документальні перевірки щодо податкових/звітних періодів, які зазначили в повідомленні. Якщо згодом платник дізнається про втрату документів, які він не зміг вивезти, він має подати до ДПС ще одне повідомлення — про втрату первинних документів і зазначити в ньому обставини цієї втрати.
Платники податків, які подали повідомлення про втрату первинних документів, не підлягають перевірці щодо податкових/звітних періодів, які вони зазначили у повідомленні, у т. ч. після скасування воєнного стану.
Якщо втрата документів не пов’язана з бойовими діями чи окупацією, платник податків не має права застосовувати положення підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК.
Однак зважайте, що ВРУ зареєструвала проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів щодо забезпечення адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного стану» від 01.09.2022 № 7720. Він передбачає зміни до підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК в частині встановлення строків для відновлення втраченої первинки. Тож ситуація може змінитися.
Аби не припиняти госпдіяльність, бізнес почав встановлювати альтернативні джерела енергії. Місцева влада допомагає сміливцям — частково компенсує вартість обладнання. Як суб’єктам господарювання оподаткувати й облікувати цільові кошти — пояснює експерт