58 забаганок ДПС, або Як агропідприємству не наразитися на податкову перевірку
Індивідуальна податкова консультація ДПС від 07.03.2023 № 507/ІПК/99-00-04-03-03-06
Юрособа — єдинник четвертої групи у межах своєї діяльності укладає з фізособами договори оренди земельних часток (паїв). Просить податківців роз’яснити два питання:
1. У лютому 2022 року юрособа — єдинник четвертої групи уклала договір оренди землі. Право користування цією землею зареєстрували в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно лише в грудні 2022-го. З якого періоду юрособа повинна обчислити та врахувати мінімальне податкове зобов’язання (далі — МПЗ) до загального податкового зобов’язання — з грудня чи січня 2022 року?
2. Хто має сплачувати суму МПЗ за період з лютого по грудень 2022 року — орендар чи орендодавець?
Податківці нагадали норми Податкового кодексу України (ПК):
«Платники єдиного податку — власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських госпугідь… зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік».
Із пункту 297-1.1 ПК
«У разі відсутності державної реєстрації переходу права власності або права користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди, на земельну ділянку, віднесену до сільгоспугідь, від одного власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) до іншого власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) протягом календарного року МПЗ щодо такої земельної ділянки визначають для попереднього власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) на загальних підставах за податковий (звітний) рік».
Із пункту 38-1.4 ПК
А також зауважили, що право власності на земельну ділянку, право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту держреєстрації цих прав (ст. 125, 126 Земельного кодексу України).
Якщо юрособа користується землями фізосіб без укладання договору оренди та держреєстрації переходу права користування ними, загальне МПЗ зобов’язані визначати власники цих земель.
«Для платників податку — власників, орендарів, користувачів на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільгоспугідь, не переданих такими особами в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування на підставі договорів, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, загальне мінімальне податкове зобов’язання визначається контролюючим органом».
Підпункт 170.14.1 ПК
Для платників податку - власників, орендарів, користувачів на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, не переданих такими особами в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування на підставі договорів, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, загальне мінімальне податкове зобов’язання визначається контролюючим органом.
Для членів фермерських господарств законотворці встановили особливі правила сплати ЄСВ. До того ж воєнний стан їх дещо підкоригував. Як визначати базу нарахування ЄСВ, коли його сплачувати та як звітувати — розкаже експерт