Відсоткова ставка єдиного податку (далі — ЄП) для платників третьої групи встановлена у розмірі:
- 3% доходу — у разі сплати ПДВ згідно з Податковим кодексом України (ПК);
- 5% доходу — у разі включення ПДВ до складу ЄП (п. 293.3 ПК).
Ставка ЄП, визначена для третьої групи у розмірі 3%, може бути обрана, зокрема, платником ЄП третьої групи зі ставкою ЄП 5%, у разі добровільної зміни ставки ЄП. Для цього платник:
- подає заяву щодо зміни ставки ЄП не пізніше ніж за 10 к. дн. до початку календарного кварталу, в якому застосовуватиме нову ставку;
- реєструється платником ПДВ у порядку, встановленому розділом V ПК (підп. «б» підп. 4 п. 293.8 ПК).
У разі анулювання реєстрації платника ПДВ у порядку, встановленому розділом V ПК, платник ЄП зобов’язаний перейти на сплату ЄП за ставкою 5% (для єдинників третьої групи) або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування. Для цього не пізніше ніж за 15 к. дн. до початку наступного календарного кварталу, в якому анулювали реєстрацію платником ПДВ платник подає заяву:
- щодо зміни ставки ЄП
чи
- відмови від застосування спрощеної системи оподаткування (підп. 5 п. 293.8 ст. 293 ПК).
У разі зміни ставки ЄП заяву подає платник ЄП третьої групи не пізніше ніж за 15 к. дн. до початку календарного кварталу, в якому застосовуватиме таку ставку (абзац другий п. 298.6 ПК).
Отже, юрособи — єдинники третьої групи, які обрали ставку ЄП 5%, мають право протягом року змінити ставку на 3% за умови реєстрації платниками ПДВ. Юрособи — єдинники третьої групи, які є платниками ПДВ та оподатковують дохід за ставкою 3%, також мають право протягом року змінити ставку на 5% за умови анулювання їх реєстрації як платників ПДВ у встановленому ПК порядку.
За інформацією ДПС у Запорізькій області
Платите гроші ФОПу? Наприклад, замовили послуги у ФОПа, все оплатили, а потім виявилося, що потрібно було сплатити ще й ПДФО та військовий збір. Розповімо, що треба знати, щоб уникнути таких ситуацій і зробити все правильно