СКАЧАЙТЕ ПАМ'ЯТКУ: Граничні строки реєстрації ПН/РК і штрафи за їх порушення 📝
Наказ Держстату від 28.03.2023 № 124
Порядок подання електронної звітності до органів державної статистики затвердив Держстат наказом від 12.01.2011 № 3 (далі — Порядок).
Прийнятим документом його положення приводять у відповідність до Закону «Про офіційну статистику» від 16.08.2022 № 2524-IX.
Змінами Порядок доповнили новими додатками:
- уніфікований формат транспортного повідомлення при інформаційній взаємодії респондентів і органів держстатистики в електронній формі електронними комунікаційними мережами з використанням КЕП (додаток 1);
- формат (стандарт) електронного документа звітності респондентів (додаток 2).
Визначили, що статзвітність (респондентами-юрособами, відокремленими підрозділами юросіб, розташованими на території України, відокремленими підрозділами юросіб України, розташованими за кордоном, ФОПами) і фінзвітність (респондентами-юрособами) подають до адресату звітності виключно в електронній формі.
Респондент, який подає звітність в електронній формі, керується законодавством України, у тому числі в частині дотримання строків подання статистичної та/або фінансової звітності за звітні періоди, з використанням автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності».
Для подання електронного звіту необхідно мати:
- програмне забезпечення для формування електронних звітів відповідно до нових додатків до Порядку;
- доступ до мережі Інтернет і можливість відправлення/приймання електронних повідомлень за допомогою електронної пошти;
- чинні кваліфіковані сертифікати відкритих ключів, сформовані кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг для уповноважених посадових осіб респондента, підписи яких є обов'язковими для статистичної та/або фінансової звітності;
- кваліфікований електронний підпис.
У разі необхідності надання респонденту копії поданого ним до адресата звітності електронного звіту такий електронний звіт переводиться у візуальну форму відображення із прикріпленням квитанцій про одержання та приймання адресатом звітності.
При проведенні виїмки/вилучення електронної звітності у випадках, передбачених чинним законодавством України, до Держстату за підписом керівника відповідного органу держстатистики надсилають офіційний лист із копією ухвали суду щодо проведення виїмки/вилучення визначеного в ній електронного звіту/звітів.
Електронний звіт, що підлягає виїмці/вилученню, переводять у візуальну форму відображення із прикріпленням квитанцій про одержання та приймання адресатом звітності.
Перелік форм звітності, щодо яких є можливість подання в електронній формі, інформація про включення посередників до системи електронної звітності органів держстатистики (далі — СЕЗ ОДС), а також іншу інформацію стосовно функціонування СЕЗ ОДС визначає Держстат та оприлюднює на його офіційному вебсайті.
Наказ набрав чинності 23.06.2023 — це день, коли його опублікував «Офіційний вісник України» № 57.
Подання електронної звітності давно стало звичною справою для багатьох бухгалтерів. Адже електронне звітування має багато переваг, здебільшого у плані економії часу. Але є й особливості, про які треба пам’ятати. Також розповімо про те, яких технічних помилок може припуститися платник податку, коли складає звіт