Як сплачувати податки на єдиний рахунок
- Як перейти на єдиний рахунок для сплати податків
- Які податки можна сплачувати через єдиний рахунок
- Чи можна не сплачувати податки через єдиний рахунок
- Як відмовитися від сплати податків через єдиний рахунок
- Як користуватися єдиним рахунком для сплати податків
- Як списують платежі з єдиного рахунку
- Як заповнити розрахунковий документ у разі сплати податків через єдиний рахунок
- Які переваги та недоліки єдиного рахунку для сплати податків
СКАЧАЙТЕ ПАМ'ЯТКУ: Граничні строки реєстрації ПН/РК і штрафи за їх порушення 📝
Єдиний рахунок — це рахунок, відкритий у Казначействі для ДПС, через який платники податків можуть сплачувати більшість податків і зборів.
З 1 січня 2021 року більшість податків і зборів можна сплачувати через єдиний рахунок. Відповідні зміни до Податкового кодексу України та Кримінального кодексу України внесли закони України від 13.04.2020 № 559-IX та від 04.10.2019 № 190-IX.
Повноцінно система запрацювала, коли Мінфін наказом 23.03.2021 № 166 ухвалив Порядок ведення обліку податків, зборів та інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесених на єдиний рахунок. Він, зокрема, передбачає, порядок:
- ведення єдиної картки платника;
- отримання, опрацювання та відображення в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС інформації Казначейства про рух коштів на єдиному рахунку;
- формування повідомлень платникам податків про помилки в реквізитах розрахункового документа, зокрема, у полі «Призначення платежу»;
- повернення коштів з єдиного рахунку платникам, яких система не ідентифікувала або які не включені до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.
Чи переходити на сплату податків, зборів та ЄСВ через єдиний рахунок — вирішуйте на власний розсуд. Але майте на увазі: якщо перейдете — до кінця року відмовитися вже не зможете. Тож спочатку варто розібратися, як працює система і які саме податки можна через неї сплачувати.
Шукайте в системі «Експертус Головбух» опис робочої ситуації, яка аналогічна вашій, потрібні форму (зразок), довідник, відео. Якщо не знайдете, то можете надіслати звернення до нашої експертної підтримки через Онлайн-помічник
Як перейти на єдиний рахунок для сплати податків
Якщо вирішили користуватися єдиним рахунком — повідомте про це податкову через електронний кабінет (п. 35-1.2 ПК). Не повідомите — сплачуватимете податки, як і раніше.
Увага: подати повідомлення про перехід на єдиний рахунок можете один раз на календарний рік.
Строки подання повідомлення — не визначені. Це означає, що перейти на єдиний рахунок можете будь-коли. Якщо маєте відокремлені підрозділи — для кожного підрозділу подавайте окреме повідомлення про перехід або про відмову від використання єдиного рахунку. Сплачувати податки та збори через єдиний рахунок зможете з наступного робочого дня після дня, коли подали повідомлення (п. 35-1.2 ПК).
Які податки можна сплачувати через єдиний рахунок
Через єдиний рахунок сплачувати:
Можна | Не можна |
Грошові зобов’язання, податковий борг, ЄСВ, інші платежі | Для сплати цих двох податків уже є рахунки у Казначействі:
|
Увага: не сплачуйте через єдиний рахунок ПДВ і акциз.
Окрім того, не зможуть сплачувати через єдиний рахунок комунальні та держпідприємства частину чистого прибутку.
Чи можна не сплачувати податки через єдиний рахунок
Якщо обрали єдиний рахунок, вже не маєте права сплачувати податки, збори, ЄСВ на інші рахунки, відкриті у Казначействі, за допомогою звичайних платіжок (п. 35-1.3 ПК). Кошти, які перерахуєте на окремі казначейські рахунки, система розцінить як такі, що сплатили помилково. Отже, якщо вирішили користуватися єдиним рахунком, сплачуйте податки саме через нього.
Увага: кошти, які переказали на єдиний рахунок, не можна арештувати або звернути на них стягнення.
- Національна сертифікація бухгалтерів — 2023 ⏩
- Професійна сертифікація за МСФЗ — 2023 ⏩
- Національна сертифікація головбуха медичного КНП — 2023 ⏩
- ПДВ: від азів до майстерності ⏩
- Розрахунок зарплати, звітність, перевірки ⏩
- РРО: робота, помилки та штрафи ⏩
- ФОП-єдиноподатник: практикум для бухгалтера та підприємця ⏩
- Благодійні організації: практикум з обліку та оподаткування ⏩
Як відмовитися від сплати податків через єдиний рахунок
Відмовитися від єдиного рахунку зможете лише один раз на рік. Використання припиняється починаючи з 1 січня наступного календарного року (п. 35-1.2 ПК). Підстава — повідомлення про відмову від використання єдиного рахунку.
Пам’ятайте: якщо оберете єдиний рахунок, увесь поточний рік мусите сплачувати податки саме через нього.
Як користуватися єдиним рахунком для сплати податків
Як користуватися єдиним рахунком — визначає Порядок функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35-1 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади, затверджений постановою КМУ від 29.04.2020 № 321.
Дійте за таким алгоритмом:
- відкрийте єдиний рахунок через електронний кабінет;
- подайте на виконання до банку розрахунковий документ про перерахування на єдиний рахунок відповідної суми коштів.
Зараховані кошти система сама розподілятиме за податками, зборами та іншими обов’язковими платежами. Коли банк отримає розрахунковий документ на перерахування коштів на єдиний рахунок, вважайте, що обов’язок зі сплати податків виконали.
«Обов’язок платника податку щодо сплати податків та зборів на єдиний рахунок, визначений статтею 35-1 цього Кодексу, вважається виконаним з моменту, коли ініціювання переказу є завершеним для такого платника податків згідно із Законом України «Про платіжні послуги» (п. 35.2 ПК).
Кошти, які залишаться на єдиному рахунку, зможете використати для сплати інших податків. Для цього достатньо ввести вид платежу та суму. Решту даних система заповнить автоматично. Усі витрати на проведення платежів лягають на ДПС і Казначейство. Платник податків сплачує комісію банку лише за поповнення єдиного рахунку, як і за звичайних платежів.
Як списують платежі з єдиного рахунку
Черговість сплати платежів через єдиний рахунок визначає пункт 35-1.6 ПК. Кошти для погашення обов’язкових платежів система списує у такій послідовності:
- недоїмка з ЄСВ;
- податковий борг — у міру виникнення. Спочатку — за податковим зобов’язанням, потім — для погашення штрафів та пені;
- грошові зобов’язання за податковими повідомленнями-рішеннями ДПС (далі — ППР);
- загальнодержавні податки та збори, місцеві податки, ЄСВ, які визначив платник, коли переказував кошти на єдиний рахунок;
- загальнодержавні податки та збори — у хронологічному порядку надходження податкових декларацій чи розрахунків;
- місцеві податки — у хронологічному порядку надходження податкових декларацій чи розрахунків;
- інші платежі, які адмініструє ДПС.
Черговість списання платежів має важливе значення, коли на єдиному рахунку бракує коштів, щоб погасити всі зобов’язання. Система спочатку спрямовує кошти на погашення недоїмки з ЄСВ, податкового боргу та платежів за ППР, а вже потім — на погашення податкових зобов’язань, які визначив платник.
Якщо сплатите податок не на той рахунок, ДПС вже не штрафуватиме. Це справедливо, адже ви все одно поповнили бюджет держави. Але врегулювати напрям сплати податку маєте самотужки, подавши заяву до податкової
Як заповнити розрахунковий документ у разі сплати податків через єдиний рахунок
Які переваги та недоліки єдиного рахунку для сплати податків