Нові критерії пов’язаності осіб
Хто є пов’язані особи
Пов’язані особи — це юридичні або фізичні особи, між якими існують особливі відносини, що можуть вплинути на умови їхніх господарських операцій.
Визначення пов’язаних осіб наводить підпункт 14.1.159 Податкового кодексу України (ПК). Саме ці відносини податківці враховують під час контролю трансфертного ціноутворення й визначенні податкових зобов'язань.
З 1 січня 2025 року запрацювали додаткові критерії для визначення пов’язаності осіб. Відповідні зміни були внесені до підпункту 14.1.159 ПК. Їх слід застосовувати до операцій, проведених із 01.01.2025.
Розглянемо поширену ситуацію на прикладі: виручка юридичної особи — резидента від операцій з одним нерезидентом протягом 2024 року становить 70% доходів, отриманих від усіх нерезидентів. Чи є сторони пов’язаними особами? Розберемо детальніше.
🔥 Місячна зарплата заброньованих працівників
За яких умов нерезидента визнають пов’язаною особою з платником
Нерезидента визнають пов’язаною особою з платником, зокрема, якщо:
«…доходи (виручка) юридичної особи — резидента від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (за вирахуванням непрямих податків), окремій юридичній особі — нерезиденту або окремому іноземному утворенню без статусу юридичної особи (в тому числі нерезиденту, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України) протягом календарного року становлять 75 і більше відсотків доходів (виручки) такої юридичної особи — резидента від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (за вирахуванням непрямих податків) всім нерезидентам, за умови що такі доходи становлять 50 і більше відсотків загальної суми доходу такої юридичної особи від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку» (пп. 14.1.159 ПК).
Із цієї норми можемо дійти висновку: для того щоб нерезидента визнати пов’язаною особою, мають бути виконані одночасно дві умови:
- протягом календарного року доходи від реалізації продукції окремому нерезидентові становлять 75% і більше в обсязі доходу від реалізації продукції всім нерезидентам. Тобто в загальній сумі реалізації нерезидентам частка реалізації конкретному нерезидентові має дорівнювати 75% і більше;
- доходи від реалізації продукції такому окремому нерезиденту становлять 50% і більше загального обсягу доходу від реалізації продукції (товарів/робіт/послуг).Загальний обсяг доходу від реалізації зазначайте в рядку 2000 «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід).
Тобто з цієї норми випливає, що сторони визнаватимуть пов’язаними особами, якщо названі дві умови виконуватимуться одночасно.
Зауважимо, що нові критерії пов’язаності, що були додані до підпункту 14.1.159 ПК, слід застосовувати до операцій, проведених із 01.01.2025. Вони не поширюються на операції, проведені в 2024 році. Відповідно, якщо за результатами співпраці з нерезидентом за підсумками вже 2025 року, виконуватимуться обидві відсоткові умови, сторони будуть вважатися пов’язаними особами.