Статус спрощенця четвертої групи: що зробити зараз, аби не втратити в 2025 році
Щоб набути статус спрощенця четвертої групи або щороку його підтвердити, юрособи-сільгосптоваровиробники подають не пізніше ніж 20 лютого поточного року до ДПС за своїм місцезнаходженням та/або місцем розташування земельних ділянок Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (далі — Розрахунок). Тож, аби в 2025 році мати статус спрощенця четвертої групи, до 20.02.2025 подайте разом із декларацією цей Розрахунок.
Частка сільгосптоваровиробництва (далі — сільгоспчастка) у 2024 році за даними цього Розрахунку загалом має становити не менше ніж 75% (пп. «а» пп. 4 п. 291.4 Податкового кодексу України; ПК). Інакше в 2025 році сплачуватимете податки на загальних підставах. Тож важливо не допустити цього. Немає значення, чи ви дотримали сільгоспчастку в окремих кварталах / місяцях. Рахуйте її загалом за рік.
Як впливають на сільгоспчастку окремі госпоперації
Розглянемо ситуації, з якими найчастіше стикаються аграрії, коли рахують сільгоспчастку.
Ситуація 1. Компенсація від центру зайнятості
28.08.2024 ТОВ подало заяву до обласного центру зайнятості на отримання компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок бойових дій під час воєнного стану в Україні (далі — компенсація). Чи має право ТОВ під час заповнення Розрахунку за 2024 рік включити суму доходу від отримання компенсації до рядка 3.1 Розрахунку «Сума одержаних з державного бюджету коштів фінансової підтримки» й зменшити загальну суму доходу сільськогосподарського товаровиробника?
Ні, не має права. Відповідно до форми Розрахунку до рядка 3 «Величина, на яку зменшують загальну суму доходу сільськогосподарського товаровиробника» (ряд. 3.1—3.8) не включають суму компенсації, отриману ТОВ із резервного фонду державного бюджету від обласного центру зайнятості (ІПК ДПС від 16.10.2024 № 4866/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК).
Ситуація 2. Благодійна допомога
Як відобразити благодійну допомогу у вигляді насіння та добрив згідно з програмою Продовольчої та сільськогосподарської організації об’єднаних націй (FAO) у Розрахунку?
Щоб включити до рядка 3.1 Розрахунку суми одержаних із державного бюджету коштів фінансової підтримки, дотримайте умови — отримання бюджетної дотації згідно зі статтею 16-1 Закону № 1877.
Оскільки підприємство отримало благодійну допомогу згідно з програмою Продовольчої та сільськогосподарської організації об’єднаних націй (FAO) від недержавної організації, то суму отриманої благодійної допомоги у вигляді насіння та добрив включають до рядка 2 «Загальна сума доходу сільськогосподарського товаровиробника» Розрахунку й вона не зменшує його (ІПК ДПС від 07.10.2024 № 4729/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК).
Які є воєнні особливості
Якщо сільгоспчастка не перевищує 75% у зв’язку з виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, то наступного податкового року до платника податку зазначену вимогу не застосовують. Аби підтвердити статус платника єдиного податку, цей платник подає податкову декларацію разом із рішенням Верховної Ради, обласних рад про наявність обставин непереборної сили та перелік суб’єктів господарювання, що постраждали внаслідок цих обставин (абз. 2 пп. 298.8.4 ПК).
Сільгоспчастка за попередній податковий (звітний) рік платників єдиного податку четвертої групи, в яких не менше ніж 30% загальної площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває в їхній власності або користуванні, в т. ч. на умовах оренди, у попередньому податковому (звітному) році розташовувалися не менше шести місяців на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, має дорівнювати або перевищувати 50%.
п. 10.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПК; ЗІР, категорія 108.02.01
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, Мінреінтеграції затвердило наказом від 22.12.2022 № 309.
Сільськогосподарський товаровиробник, який має на меті підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи та в якого сільгоспчастка є меншою ніж 75%, разом із податковою звітністю платника єдиного податку четвертої групи має подати копію рішення обласної ради (обласної воєнної адміністрації) про наявність обставин непереборної сили в регіоні, в якому цей платник значиться постраждалим внаслідок проведення на його земельних ділянках, що перебувають у власності або користуванні, в т. ч. на умовах оренди, бойових дій або їх тимчасової окупації збройними формуваннями російської федерації (ЗІР, категорія 108.02.01).
Наприклад, в ІПК ДПС від 05.04.2024 № 1861/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК контролери так відповіли платнику: щоб набути щорічне підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи, сільгоспвиробник зобов’язаний надати:
- звітність, визначену підпунктом 4 пункту 291.4 ПК, із урахуванням вимог підпункту 298.8.4 ПК і підпункту 10.1 підрозділу 8 розділу XX ПК;
- Розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, начальника Донецької ВЦА про наявність обставин непереборної сили та перелік суб’єктів господарювання, що постраждали внаслідок цих обставин.
У статті розглянемо основні новації, які стосуються МПЗ, а також підкажемо, що врахувати аграріям під час його розрахунку та сплати
Як утримати сільгоспчастку
Якщо за попередніми розрахунками бачите, що можете не дотримати вимогу щодо 75%-вої сільгоспчастки, скористайтеся наведеними нижче порадами. Проте зважте, що для цього маєте постійно моніторити сільгоспчастку.
Рекомендуємо створити внутрішній звіт поточного рівня сільгоспчастки та складати його хоча б щомісяця, а то й частіше, залежно від обсягу та кількості господарських операцій. Виконувати роль цього звіту може звичайна електронна таблиця в Excel, в основу якої покладений Розрахунок. Це дасть змогу вчасно помітити ситуацію, що потребує втручання. І головне — зробити це протягом звітного періоду, оскільки після дати балансу — 31.12.2024 — буде вже пізно.
Зважте на те, що наприкінці періоду можуть бути неочікувані доходи, які важко передбачати. Наприклад, дохід від курсової різниці, що може зменшити сільгоспчастку.
Поради, які допоможуть утримати статус єдинника четвертої групи
Як визначити сільгоспчастку, якщо провадите спільну діяльність
Якщо підприємство провадить діяльність за договором про спільну діяльність без створення юрособи (просте товариство), то всю продукцію від цієї спільної діяльності не вважатимуть власною, адже вона є спільною. Через це дохід від спільної діяльності збільшує Дохід загальний і зменшує сільгоспчастку.
Для моніторингу сільгоспчастки сільськогосподарський товаровиробник має вчасно отримати дані зі спільної діяльності та вирахувати свою частку в доході цієї спільної діяльності. Це дасть змогу уникнути неприємних сюрпризів, коли складатимете Звіт про фінансові результати сільгосппідприємства. Адже в ньому треба враховувати, крім власної діяльності, ще й частину спільної на пропорційній основі.
Чого не варто робити заради сільгоспчастки