Під поворотною фінансовою допомогою розуміють суму коштів, отриману в користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та обов’язкову до повернення (пп. 14.1.257 Податкового кодексу України; ПК).
Тобто поворотна фінансова допомога має відповідати таким вимогам:
- її надають у грошовій формі;
- вона не передбачає нарахування відсотків або іншої компенсації за користування;
- її обов’язково мають повернути.
Отже, лише за умови одночасного дотримання таких вимог можна говорити про поворотну фінансову допомогу.
Вимоги до договору
Договір поворотної фінансової допомоги укладають у письмовій формі. Винятком є випадки, коли допомогу надає фізособа в розмірі, що не перевищує 170 грн (10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) (ст. 1047 Цивільного кодексу України; ЦК).
У договорі зазначають: предмет договору, умови надання, строк і порядок повернення коштів та відповідальність сторін.
Обов’язково зазначають у договорі строк повернення фінансової допомоги. Адже контролери часто визнають фінансову допомогу безповоротною, якщо в договорі немає умови щодо строків її повернення.
Бухгалтерський облік
У бухобліку дохід визнають під час збільшення активу чи зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу, за умови, що оцінку доходу можна достовірно визначити (п. 5 П(С)БО 15 «Дохід»).
Оскільки отримана поворотна фінансова допомога не призводить до збільшення активів чи зменшення зобов’язань, у бухобліку отримувача допомоги доходи не виникають. Суму допомоги обліковують на підприємстві як кредиторську заборгованість до її погашення.
Поворотну фінансову допомогу зі строком погашення до 12 місяців відображають як короткострокову на субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» та як поточне зобов’язання у балансі за сумою погашення (п. 4, 12 П(С)БО 11 «Зобов’язання»).
Не визнають доходом у бухобліку поворотну фінансову допомогу
Поворотну фінансову допомогу зі строком погашення більше ніж 12 місяців обліковують як довгострокову на рахунку 55 «Інші довгострокові зобов’язання» або субрахунку 505 «Інші довгострокові позики в національній валюті» (субрахунку 506 «Інші довгострокові позики в іноземній валюті»). Довгострокову допомогу, за якою до повернення лишається менше ніж 12 місяців, відображають на субрахунку 611 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями в національній валюті» (субрахунку 612 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями в іноземній валюті»).
Повернення фінансової допомоги підприємством відображають проведенням: дебет субрахунку 685 (611, 612) з кредитом субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті».
Якщо ж отриману поворотну фінансову допомогу не повернули (і така допомога не підлягає погашенню), то на її суму у звітному періоді визнають дохід (п. 5 П(С)БО 11). Таке може бути, якщо:
- минув строк позовної давності й прийнято рішення не погашати борг після його закінчення або кредитора було ліквідовано;
- борг прощено (ст. 605 ЦК).
Списання відображають проведенням за дебетом субрахунків 685 (611, 612) і кредитом субрахунку 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості».
Дізнайтеся також: Коли дфс штрафує за поворотну фінансову допомогу.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"