За якою вартістю відбувається оприбуткування імпортних товарів? Відповідно до П(С)БО 9 «Запаси» придбані товарі обліковують на балансі підприємства за первісною вартістю. До неї входять фактичні витрати, перелічені в пункті 9 П(С)БО 9, зокрема, сума, яку сплачена (підлягає сплаті) згідно з договором постачальникові (продавцю), за вирахуванням непрямих податків.
Як бачимо, просто йдеться про суму, яка підлягає сплаті постачальникові, тобто прямо не згадується ані фактурна, ані митна вартості. Утім, згадаймо, що:
- фактурна вартість — це ціна товарів, що переміщуються через митний кордон України, яку зазначено в рахунку-фактурі або іншому документі, що визначає вартість товарів (Порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затверджений наказом Мінфіну від 30.05.2012 № 651);
- митна вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, — вартість товарів, що базується на ціні, яку фактично було сплачена (підлягає сплаті) за ці товари, тобто на фактурної вартості (ст. 49 Митного кодексу України; МК). Стаття 50 МК уточнює, що інформацію про митну вартість товарів використовують винятково для:
- нарахування митних платежів;
- застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України;
- ведення митної статистики;
- розрахунків податкового зобов’язання, визначеного за результатами документальної перевірки.
Тож, зважаючи на це підприємство під час формування первісної вартості імпортних товарів має орієнтуватися на ціну таких товарів, що сплачена або підлягає сплаті нерезидентові-постачальнику за ЗЕД-контрактом. Тобто на фактурну вартість імпортних товарів.
Більше цікавого шукайте у консультації:
«Зустрічні вимоги та заміна кредитора у ЗЕД»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"