Сезонні працівники: як оформити трудові відносини

UA RU
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри, Київ
Дві ознаки сезонних робіт. Алгоритм прийняття на роботу сезонного працівника. Зразки заяви про прийняття, наказів про прийняття та звільнення сезонного працівника. Готовий трудовий договір із сезонним працівником. Особливості відпусток і звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — різновид строкових трудових відносин. На сезонних працівників поширюється законодавство про працю. Однак стаття 7 Кодексу законів про працю України (КЗпП) передбачає для сезонних працівників особливі норми. Їх містять спеціальні законодавчі акти:

  • Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 29.09.1974 № 310-ІХ (далі — Указ № 310);
  • постанова КМУ «Про затвердження Списку сезонних робіт і сезонних галузей» від 28.03.1997 № 278 (далі — Постанова № 278, Список сезонних робіт);
  • Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Чи чинний Указ № 310, адже його ухвалили за радянських часів? Так, суди в своїх рішеннях посилаються на його норми.

До ухвалення відповідних актів на території України застосовують законодавчі акти Союзу РСР з питань, які не врегулювало законодавство України, за умови, що вони не суперечать Конституції та законам України (постанова ВР України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12.09.1991 № 1545-ХІІ, ст. 3 Закону України «Про правонаступництво України» від 12.09.1991 № 1543-ХІІ). Крім того, Указ № 310 відсутній у переліку актів Союзу РСР, що не застосовуються на території України (додаток № 1 до Закону України «Про дерадянізацію законодавства України» від 21.04.2022 № 2215-IX).

ТИМЧАСОВІ І СЕЗОННІ ПРАЦІВНИКИ: ЯК ОФОРМИТИ Й ОПЛАТИТИ РОБОТУ

Що таке сезонні роботи

Сезонні роботи — це такі, що внаслідок природних і кліматичних умов виконують не цілий рік, а протягом певного періоду/сезону, що не перевищує шести місяців (п. 1 Указу № 310).

Наприклад, про сезонний характер діяльності підприємства свідчитиме відсутність доходів і прибутку в зимовий період.

Трудові договори, які укладають із сезонними працівниками — це різновид строкових трудових договорів (постанова ВС від 06.10.2022 у справі № 160/3875/19).

Укладайте трудовий договір на сезонні роботи, якщо роботи мають дві ознаки:

  • їх виконують певний період, залежно від природних і кліматичних умов;
  • галузі та види робіт, на які приймають працівників, належать до сезонних за Постановою № 278.

Сезонні роботи й сезонні галузі

Сезонні працівники: як оформити трудові відносини

СКАЧАТИ ПІДКАЗКУ

Якщо тривалість певного виду роботи залежить від природних і кліматичних умов, але її не містить Постанова № 278, — це не сезонна робота. У цьому разі укладайте строковий трудовий договір. Трапляється навпаки. Постанова № 278 відносить певні роботи до сезонних, але фактично вони тривають цілий рік.

Як прийняти на роботу сезонних працівників

На працівників, зайнятих на сезонних роботах, поширюється дія законодавства про працю України за винятками, що визначає Указ № 310 (п. 2 Указу № 310). Коли приймаєте на роботу, враховуйте особливості працевлаштування. На допомогу — алгоритм.

АЛГОРИТМ ПРИЙНЯТТЯ НА РОБОТУ СЕЗОННИХ ПРАЦІВНИКІВ

Як надати відпустку сезонним працівникам

Усі види відпусток надавайте сезонникам за загальними правилами.

Пункт 10 Указу № 310 передбачає, що робітники та службовці, зайняті на сезонних роботах, правом на відпустку або заміну її грошовою компенсацією не користуються. Цієї норми не застосовуємо, адже Закон про відпустки врегулював, як надавати щорічну основну відпустку сезонникам:

«Сезонним працівникам, а також тимчасовим працівникам відпустка надається пропорційно до відпрацьованого ними часу»

(ч. 9 ст. 6 Закону про відпустки)

Тривалість щорічної основної відпустки для сезонних працівників розраховуйте пропорційно тривалості строку трудового договору. За основу беріть стандартну тривалість щорічної основної відпустки — 24 к. дн., якщо законодавство не передбачає для працівника відпустки більшої тривалості.

НАДАННЯ ЩОРІЧНОЇ ВІДПУСТКИ ТА РОЗРАХУНОК ВІДПУСКНИХ У 2024 РОЦІ

Наприклад, особу з інвалідністю ІІІ групи прийняли на сезонну роботу строком 6 місяців. Працівник з інвалідністю ІІІ групи має право на щорічну основну відпустку 26 к. дн. за робочий рік (ч. 7 ст. 6 Закону про відпустки). За повних 6 місяців роботи він заробить 26 ÷ 12 × 6 = 13 к. дн.

Сезонний працівник може використати щорічну відпустку й після закінчення строку трудового договору. У цьому разі чинність трудового договору продовжується до закінчення відпустки (ч. 2 ст. 3 Закону про відпустки). День звільнення — останній день відпустки.

Як оплатити лікарняний сезонному працівнику

Оплатіть лікарняний сезоннику за загальними правилами.

До 1 січня 2023 року сезонним і тимчасовим працівникам допомогу з тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачували не більш як за 75 к. дн. протягом календарного року. Після цієї дати в новій редакції Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV виключили обмеження, що містила частина 2 статті 22.

Як звільнити сезонного працівника

Трудовий договір із сезонним працівником можна припинити як у зв’язку із закінченням строку трудового договору, так і достроково.

Сезонний працівник як працівник, що працює за строковим трудовим договором, має право вимагати достроково його звільнити в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконувати роботу за договором, а також якщо роботодавець порушує законодавство про працю, колективний або трудовий договір та у випадках, передбачених частиною 1 статті 38 КЗпП (ст. 39 КЗпП)

Загальні підстави для звільнення визначає КЗпП, а спеціальні — Указ № 310.

Як звільнити сезонного працівника залежно від того, хто ініціатор звільнення

Сезонні працівники: як оформити трудові відносини

СКАЧАТИ ПІДКАЗКИ


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді