Переоцінка основних засобів у КНП

UA RU
Існує 2 способи мінімізувати переоцінку ОЗ у КНП. Експерт підкаже ризики обох способів та допоможе обрати кращий з них медичним КНП.

 

 

⚡️ Медичний ПДВ: від реєстрації платником до рішень Level Up

Ми переконані, що для КНП переоцінка основних засобів — зайва розкіш, не пов’язана з потребою убезпечити неприбутковий статус. Однак є неприємний виняток, який стосується КНП-балансоутримувачів, що надають в оренду «підстаркувате» майно.

Коли переоцінка ОЗ у КНП обов’язкова

Щоб не порушити Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № № 157-IX (далі ― Закон про оренду), піти на переоцінку доведеться в трьох випадках:

  • об’єкт оренди не має балансової вартості;
  • залишкова (балансова) вартість об’єкта оренди — нуль;
  • залишкова (балансова) вартість об’єкта оренди — менше 10% його первісної балансової вартості або балансової вартості за результатами останньої переоцінки (ч. 2 ст. 8 Закону про оренду).

Після «орендної» переоцінки балансоутримувач повинен збільшити балансову вартість — за правилами бухобліку. Відтак на нього очікують:

  • переоцінка всіх об’єктів групи ОЗ, до якої належить будівля (абз. 1 п. 16 НП(С)БО 7 «Основні засоби»);
  • переоцінка всієї групи ОЗ на кожну дату балансу, якщо залишкова вартість суттєво відрізняється від справедливої (абз. 2 п. 16 НП(С)БО 7);
  • витрати на оплату послуг суб’єкта оціночної діяльності.

Потенційний об’єкт оренди переоцінюють після внесення інформації про нього до Електронної торгової системи (ЕТС) і до розміщення оголошення про передачу майна в оренду (ч. 3 ст. 8 Закону про оренду).

Увага: балансоутримувач є орендодавцем нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 400 м2. Представницький орган місцевого самоврядування має право зменшити цей показник (пп. г. ч. 2 ст. 4 Закону про оренду).

 

Хто оплачує переоцінку ОЗ у КНП

КНП як балансоутримувач ― замовник оцінки об’єкта. А хто замовляє, той і платить. Але згодом медзаклад отримає відшкодування своїх витрат від орендаря. Відтак зведе витрати до нуля. Порядок компенсації витрат орендарем пропишіть у договорі  оренди з-поміж додаткових умов (абз. 30 п. 54 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020 № 483).

Є інший сценарій — багатосторонній договір. Тоді, крім КНП — замовника оцінки, стороною договору буде орендар, який і оплатить послуги суб’єкта оціночної діяльності (ст. 11 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні від 12.07.2001 № 2658-III). Тобто балансоутримувач укладає тристоронній договір оцінки і відразу перекладає оціночні витрати на орендаря. Правомірність цієї позиції підтвердив ФДМУ (лист від 24.11.2020 № 10-16-23908).

Як мінімізувати переоцінку ОЗ у КНП

Наша мета — уникнути масової переоцінки будівель. Є два способи мінімізувати її.

 

 

 


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді