ДПС України у листі від 09.08.2012 №320/0/71-12/15-1217 щодо відображення від’ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами у 2012-2015 роках висловила думку про те, що у декларації про прибуток за звітні періоди 2012–2015 років (починаючи зі звітного періоду І півріччя 2012 року) у платників з доходом за 2011 рік 1 млн. грн. та більше враховується лише 25% суми від’ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами, що рахується станом на 01.01.2012, у порядку, передбаченому пунктом 3 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу.
Зважаючи на позицію ДПСУ з цього питання у 2003 та 2010 роках (тоді також обмежувалося врахування податкових збитків), зміст листа викликав занепокоєння у платників податку на прибуток, які проводять такого роду операції. І учасники ринку цінних паперів плекали надію, що ДПСУ змінить «гнів на милість» і відкличе листа. Та цього, схоже не буде.
В офіційному повідомленні щодо відображення від’ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами ДПСУ звернула увагу зацікавлених осіб на той факт, що «від’ємний фінансовий результат з торгівлі цінними паперами за своєю суттю є витратами на придбання цінних паперів (не проданих на даний час), що були понесені в минулих податкових періодах, та не є від’ємним значенням об’єкта оподаткування з податку на прибуток». А тому, йдеться далі у повідомленні, «мова йде про інвестиційну діяльність (витрати на придбання цінних паперів), а не про від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток».
Цим самим, вважаємо, ДПСУ дала зрозуміти, що змінювати свою позицію не вона не має наміру.
По суті, ми вас на це і націлювали, коментуючи цей лист, коли говорили, що «в порядку, передбаченому статтею 150 Кодексу» слід розуміти як «за такими ж правилами» (хоча від’ємний фінансовий результат операцій з цінними паперами та від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток не одне й те саме). І протиставити податківцям нічого…
У той же час податківці звертають увагу, що «ліквідні цінні папери, в т.ч. облігації внутрішніх державних позик та цінні папери, що мають біржову оцінку, не вбачаються ризиковими».
Одним словом, треба знати що і в кого купувати, кому і коли продавати…