Робоча ситуація дня

Який порядок існує щодо подання звіту про фінансовий стан за МСФЗ

Порядок подання звіту про фінансовий стан за МСФЗ

Яким порядком повинно користуватися публічне акціонерне товариство з іноземними інвестиціями для складання та подання балансового звіту за МСФЗ? 

Відповідно до наказу Мінфіну від 09.12.2011 № 1591 у 2012 році усі підприємства в Україні заповнюють балансовий звіт за єдиною формою, встановленою П(С)БО 2 «Баланс», з відміткою про обрану концептуальну основу підготовки звітності: П(С)БО чи МСФЗ. Така форма звіту в основному узгоджується з МСФЗ.

Проте є ряд обставин, які має врахувати головний бухгалтер при заповненні Балансу, аби він відповідав МСФЗ.

1. Рядки Балансу 200 «Дебіторська заборгованість за внутрішніми розрахунками» і 600 «Поточні зобов’язання за внутрішніми розрахунками» заповнюють тільки відокремлені структурні підрозділи юридичної особи при заповненні своїх Балансів. Усі юридичні особи сальдо розрахунків з пов’язаними особами відображають у Балансі виходячи з їх суті: торговельна, фінансова або інша заборгованість. Але в розкриттях до кожної зі статей необхідно виділяти сальдо розрахунків з пов’язаними особами.

2. «Витрати майбутніх періодів» (рядок 270) і «Доходи майбутніх періодів» (рядок 630) у звітності за МСФЗ зазвичай відображаються відповідно у складі «Іншої дебіторської заборгованості та інших оборотних активів» та «Інших поточних зобов’язань» без виділення в окремі статті. І вони ніколи не виділяються в окремі розділи Балансу.

3.  «Необоротні активи і групи вибуття» у Балансі за МСФЗ відображаються як окрема стаття оборотних активів. 

4. Уся дебіторська заборгованість відображається у Балансі за справедливою вартістю. У відповідних розкриттях наводиться історична вартість і сума нарахованого резерву (за його наявності).

5. У МСФЗ забезпечення майбутніх виплат визнаються у складі зобов’язань, які в свою чергу розділяються на поточні і довгострокові. Тому, у разі заповнення розділу 2 пасиву Балансу, окрім стандартних розкриттів, передбачених МСБО 19 і МСБО 37, потрібний розподіл кожного виду забезпечень на поточну і довгострокову складові.

6. Безвідсоткові і пільгові довгострокові зобов’язання і забезпечення відображаються у Балансі на дисконтованій основі.

7. Більшість балансових статей повинна розкриватися в Примітках. Примітка до статті звітності може не наводитися тільки у разі її малозначності, і якщо в тому немає необхідності для розуміння природи статті. Тому було б корисним доповнити форму Балансу додатковою графою для номера розкриття відповідної статті в Примітках.

Приклад Балансового звіту промислового підприємства, складеного відповідно до МСФЗ, без прив’язки до встановленої Мінфіном форми знаходиться тут.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15338

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8225

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65830

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
86

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1555

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді