Порядок подання звіту про фінансовий стан за МСФЗ
Яким порядком повинно користуватися публічне акціонерне товариство з іноземними інвестиціями для складання та подання балансового звіту за МСФЗ?
Відповідно до наказу Мінфіну від 09.12.2011 № 1591 у 2012 році усі підприємства в Україні заповнюють балансовий звіт за єдиною формою, встановленою П(С)БО 2 «Баланс», з відміткою про обрану концептуальну основу підготовки звітності: П(С)БО чи МСФЗ. Така форма звіту в основному узгоджується з МСФЗ.
Проте є ряд обставин, які має врахувати головний бухгалтер при заповненні Балансу, аби він відповідав МСФЗ.
1. Рядки Балансу 200 «Дебіторська заборгованість за внутрішніми розрахунками» і 600 «Поточні зобов’язання за внутрішніми розрахунками» заповнюють тільки відокремлені структурні підрозділи юридичної особи при заповненні своїх Балансів. Усі юридичні особи сальдо розрахунків з пов’язаними особами відображають у Балансі виходячи з їх суті: торговельна, фінансова або інша заборгованість. Але в розкриттях до кожної зі статей необхідно виділяти сальдо розрахунків з пов’язаними особами.
2. «Витрати майбутніх періодів» (рядок 270) і «Доходи майбутніх періодів» (рядок 630) у звітності за МСФЗ зазвичай відображаються відповідно у складі «Іншої дебіторської заборгованості та інших оборотних активів» та «Інших поточних зобов’язань» без виділення в окремі статті. І вони ніколи не виділяються в окремі розділи Балансу.
3. «Необоротні активи і групи вибуття» у Балансі за МСФЗ відображаються як окрема стаття оборотних активів.
4. Уся дебіторська заборгованість відображається у Балансі за справедливою вартістю. У відповідних розкриттях наводиться історична вартість і сума нарахованого резерву (за його наявності).
5. У МСФЗ забезпечення майбутніх виплат визнаються у складі зобов’язань, які в свою чергу розділяються на поточні і довгострокові. Тому, у разі заповнення розділу 2 пасиву Балансу, окрім стандартних розкриттів, передбачених МСБО 19 і МСБО 37, потрібний розподіл кожного виду забезпечень на поточну і довгострокову складові.
6. Безвідсоткові і пільгові довгострокові зобов’язання і забезпечення відображаються у Балансі на дисконтованій основі.
7. Більшість балансових статей повинна розкриватися в Примітках. Примітка до статті звітності може не наводитися тільки у разі її малозначності, і якщо в тому немає необхідності для розуміння природи статті. Тому було б корисним доповнити форму Балансу додатковою графою для номера розкриття відповідної статті в Примітках.
Приклад Балансового звіту промислового підприємства, складеного відповідно до МСФЗ, без прив’язки до встановленої Мінфіном форми знаходиться тут.