Робоча ситуація дня

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Відображення в обліку та звітності сільгоспвиробника коригування ПДВ унаслідок здійснення експорту

Відображення в обліку та звітності сільгоспвиробника коригування ПДВ унаслідок здійснення експорту
   
Сільськогосподарське підприємство, яке перебуває на спецрежимі з ПДВ, експортувало продукцію власного виробництва. У декларації з ПДВ (скороченій), підприємство відкоригувало податковий кредит (20% від собівартості експортованої продукції, звільненої від оподаткування), що, у свою чергу, збільшило податкові зобов’язання у звітному періоді. Які проводки необхідно зробити у бухгалтерському обліку?

Відповідно до пункту 206.4 Податкового кодексу України (ПК) операції з вивезення товарів у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою, визначеною підпунктом 195.1.1 ПК. Оскільки експортні операції не звільнені від оподаткування, а здійснюються за ставкою «0», нараховувати податкові зобов’язання (здійснювати умовний продаж) після їх проведення не потрібно. Однак суму податкового кредиту потрібно «перенести» із декларації скороченої (зараз декларація 0121) до загальної (зараз декларація 0110). Це передбачено розділом V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 25.11.2011 №1492 (далі — Порядок №1492).

У рядку 16.3 декларації 0110 відображаються суми ПДВ, включені до податкового кредиту за операціями сільськогосподарських або переробних підприємств із вивезення продукції власного виробництва у митному режимі експорту.

Значення цього рядка переноситься з рядка 16.3 декларації 0121, яку подає сільськогосподарське підприємство, що заходиться на спеціальному режимі оподаткування.

Сума ПДВ у рядку 16.3 декларації 0121 відображається згідно з бухгалтерською довідкою. Ця довідка складається щодо експортної вартості сільськогосподарських товарів (пп. 4.5.3 розд. V Порядку №1492).

Суму коригування податкового кредиту потрібно відобразити такою проводкою:

Д-т 641/загальн. — К-т 641/ сільгосп.

При цьому у декларації з ПДВ 0110 сума податкового зобов’язання зменшується. Зверніть увагу! Якщо сума такого проведеного коригування податкового кредиту перевищує сумарне значення податкового зобов’язання звітного періоду, то сільськогосподарське підприємство має право на бюджетне відшкодування ПДВ (п. 209.4 ПК). Таке відшкодування здійснюється в загальному порядку.

У декларації 0121 внаслідок проведеного коригування податкового кредиту податкові зобов’язання збільшуються. Позитивне значення податкового зобов’язання з ПДВ декларації 0121 підлягає перерахуванню на спецрахунок.

Бухгалтерські проводки такі:

  • Д-т 6415 — К-т 48 — акумульовано суму позитивного значення декларації 0121 для спеціального використання;
  • Д-т 313 — К-т 311 — перераховано з основного рахунку на спецрахунок суму позитивного значення декларації 0121.
додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної: скільки платити у 2025 році

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
71444

Лікарняний під час відпустки: як перерахувати виплати і показати в Об’єднаній звітності

Якщо хвороба заскочила працівника зненацька під час його щорічної відпустки, оплатіть листок непрацездатності. Залишок щорічної відпустки він може використати після закінчення лікарняного або перенести на інший період. Як документально оформити ці події та показати в Об’єднаній звітності, розповів експерт
41

Незароблені відпускні: як відобразити відрахування в Об’єднаній звітності 2025

Працівник звільняється, не відпрацювавши робочого року, за який вже використав щорічну відпустку. За яких умов можна відрахувати незароблені відпускні? Як показати відрахування у звітності? Відповіді — у статті
42

Штатний розпис 2025: чи потрібно складати після скасування Господарського кодексу

Штатний розпис — постійний гість у кабінеті бухгалтера, адже це обов’язковий локальний акт. Складати його скеровувала стаття 64 Господарського кодексу. Але що буде зі штатним розписом після 28 серпня 2025 року, коли Господарський кодекс піде в архів? Час прощатися? Розбираємося
79615

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді