Розрахунок ЄСВ за цивільно-правовим договором

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Базою нарахування ЄСВ для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

Для осіб, які виконують роботи чи надають послуги за цивільно-правовими договорами та отримують заробітну плату за виконану роботу чи надані послуги, строк виконання яких перевищує календарний місяць, ЄСВ нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати на кількість місяців, за які вона нарахована.

ЄСВ обчислюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу). Тобто якщо в акті щодо виконання робіт чи надання послуг вказано період, наприклад «з 25 січня по 10 лютого», то сума винагороди підлягає пропорційному розподілу на два місяці.


Також читайте про нарахування ЄСВ у 2016 році


Обчислення ЄСВ за минулі періоди здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу).

ЄСВ нараховується в межах максимальної величини бази його нарахування та встановлюється у розмірі 22% до визначеної бази нарахування ЄСВ. 

У разі якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки внеску.

При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка ЄСВ застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Отже, вимоги щодо нарахування ЄСВ на дохід у вигляді винагороди за договором цивільно-правового характеру, який не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, не застосовуються. ЄСВ нараховується виходячи з розміру 22% на фактично нараховану винагороду за договором цивільно-правового характеру незалежно від її розміру, але з урахуванням максимальної величини бази нарахування.

Водночас якщо працівник виконує роботу (надає послуги) відповідно до цивільно-правового договору за основним місцем роботи, то до бази нарахування ЄСВ за звітний місяць включається як заробітна плата (дохід), так і сума винагороди. Якщо база нарахування ЄСВ буде меншою за розмір мінімальної заробітної плати, то ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки внеску в розмірі 22%.

Прес-служба ГУ ДФС у м. Києві


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ЄСВ: ставки, сплата, строки звітування

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, єдиний соціальний внесок (ЄСВ), як постановляє Закон про ЄСВ, сплачують роботодавці за своїх працівників, коли нараховують заробітну плату, винагороди за цивільно-правовими договорами, а також деякі інші виплати. Ще його сплачують «за себе» фізособи-підприємці. Усе про останні зміни щодо ЄСВ — читайте у статті
147534

Сплата ЄСВ у 2025 році

Єдиний соціальний внесок сплачують роботодавці за своїх працівників після нарахування заробітної плати, винагороди за цивільно-правовими договорами, а також деяких інших виплати. Ще його сплачують фізособи-підприємці — «за себе». Усе про ЄСВ — в огляді
33829

Сплата ЄСВ з мінзарплати: ситуації з практики

Прийняття на роботу не в перший календарний день місяця, перехідні лікарняні, неповний робочий час, внутрішнє сумісництво — ситуації, коли зарплата працівника може бути менша за мінімальну. Чи потрібно в таких випадках виконувати вимогу про сплату ЄСВ з мінзарплати? У консультації детально розглянемо кожну зі цих ситуацій і з’ясуємо, коли все ж потрібно сплачувати ЄСВ з мінзарплати, а коли — з фактично нарахованої
8898

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
26927

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді