Тимчасова непрацездатність під час перебування чорнобильця у додатковій відпустці

Частиною 1  ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-ХІV (далі – Закон № 1105), встановлено що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі настання тимчасової непрацездатності.

Відповідно до абз. 5 ч. 2 статті 22 Закону № 1105, у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, під час перебування у щорічній (основній чи додатковій) допомога надається у порядку та розмірах, установлених цим Законом.

Додаткова відпустка передбачена статтями 20 та 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі – Закон № 796 -ХІІ) визначена як пільга та компенсація і надається тільки особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, на відміну від щорічної відпустки, що надається всім найманим працівникам за умови певного відпрацьованого часу (лист Міністерства праці та соціальної політики України від 10.06.2008 року № 149/13/116-08).

Отже, немає підстав вважати щорічними відпустки, які надаються особам, віднесеним до 1 та 2  категорії, відповідно до статей 20 та 21 Закону № 796 –ХІІ, їх слід відносити до інших видів відпусток установлених законодавством.

Таким чином, ця відпустка не підлягає перенесенню або продовженню у разі тимчасової непрацездатності і відповідно листок непрацездатності не підлягає оплаті в період такої відпустки.

Разом з тим в разі, якщо тимчасова непрацездатність працівника розпочалась до настання відпустки передбаченої п.22 ст.20 Закону № 796 –ХІІ та/або триває після закінчення такої відпустки, допомога надається за дні до настання  відпустки та /або з дня, коли працівник мав приступити до роботи після закінчення такої відпустки на загальних  підставах.

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатност


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Допомога на лікування працівника підприємства

Роботодавець має право надати своїм працівникам матеріальну допомогу на лікування чи оплатити їх медичне обслуговування. При цьому не сплачувати податків із таких сум. З'ясуємо, якими можуть бути пільгові варіанти надання такої допомоги. Коли матеріальну допомогу на лікування не оподатковують? Як оформити надання матеріальної допомоги на лікування?
25751

Розрахунок відпускних 2025

Розберемо, як правильно нарахувати відпускні у 2025 році, розрахувати середню зарплату з урахуванням премій, як на розрахунок відпускних впливає воєнний стан. Теорію закріпимо прикладами розрахунку відпускних у різних ситуаціях
1259106

Лікарняний сумісникам: зміни з 04.04.2025

Випадки, коли можна відмовити в оплаті лікарняного працівнику за основним місцем роботи. Документи, які має надати сумісник, щоб отримати виплату за лікарняним
105385

Трудові пільги для учасника бойових дій

Працівникові, який має статус учасника бойових дій, надавайте соціально-трудові гарантії та пільги. Отримайте від нього документ, що підтверджує його привілеї. Щоб нічого не упустити, тримайте підказки від експерта
158

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді