Допомога по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам-донорам

Основні права та обов’язки донорів і питання їх соціального захисту викладено в Законі України «Про донорство крові та її компонентів» від 23 червня 1995 р. № 239/95-ВР (далі – Закон № 239).

Відповідно до ст. 2 Закону № 239, донорство крові та її компонентів – це добровільний акт волевиявлення людини, що полягає у даванні крові або її компонентів для подальшого безпосереднього використання їх для лікування, виготовлення відповідних лікарських препаратів або використання у наукових дослідженнях. Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань.

При захворюванні  застрахованої особи-донора у страхувальника може виникати питання щодо розміру оплати листка непрацездатності та заповнення зворотного його боку.

Згідно ст. 10 Закону № 239, донорам, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з захворюванням виплачується у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга донорам надається протягом року після здачі крові та (або) її компонентів у зазначеній кількості.

Частина 5 статті 24 Закону 1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачає виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»; донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів».

Допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з захворюванням виплачується донорам у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати, незалежно від стажу роботи, на підставі довідки про надання донорам пільг (форма 435/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 7 липня 2003 р. № 301), яка видається медичним закладом за місцем здачі крові та підтверджує, що він протягом року здавав кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам).

Київське міське відділення
Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Допомога на лікування працівника підприємства

Роботодавець має право надати своїм працівникам матеріальну допомогу на лікування чи оплатити їх медичне обслуговування. При цьому не сплачувати податків із таких сум. З'ясуємо, якими можуть бути пільгові варіанти надання такої допомоги. Коли матеріальну допомогу на лікування не оподатковують? Як оформити надання матеріальної допомоги на лікування?
25809

Розрахунок відпускних 2025

Розберемо, як правильно нарахувати відпускні у 2025 році, розрахувати середню зарплату з урахуванням премій, як на розрахунок відпускних впливає воєнний стан. Теорію закріпимо прикладами розрахунку відпускних у різних ситуаціях
1265597

Лікарняний сумісникам: зміни з 04.04.2025

Випадки, коли можна відмовити в оплаті лікарняного працівнику за основним місцем роботи. Документи, які має надати сумісник, щоб отримати виплату за лікарняним
106261

Трудові пільги для учасника бойових дій

Працівникові, який має статус учасника бойових дій, надавайте соціально-трудові гарантії та пільги. Отримайте від нього документ, що підтверджує його привілеї. Щоб нічого не упустити, тримайте підказки від експерта
166

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді