Оформлення листка непрацездатності та призначення допомоги при порушенні режиму

Згідно частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі - Закон №1105) підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Порядок оформлення листків непрацездатності визначено Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406 (далі – Інструкція № 532).

Пунктом 3.5 Інструкції № 532 передбачено, що у графі «Відмітки про порушення режиму:» зазначається дата порушення режиму, що засвідчується підписом лікаря. Види порушень режиму вказуються у графі «Примітка» з обов'язковим записом у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого.

У Пункті 4.1 Інструкції № 532 зазначені види порушень режиму (наприклад, несвоєчасна явка на прийом до лікаря, алкогольне, наркотичне, токсичне сп’яніння, під час лікування вихід на роботу без дозволу лікаря, самовільне залишення закладу охорони здоров’я, виїзд на лікування в іншому закладі охорони здоров’я без відмітки про дозвіл виїзду, відмова від направлення або несвоєчасна явка на МСЕК та ін.).

Пунктом 10 Інструкції № 532 передбачено, якщо при черговому відвідуванні хворим лікаря має місце порушення режиму у вигляді несвоєчасного прибуття хворого до лікаря, то:

  • у разі визнання хворого непрацездатним продовження листка непрацездатності здійснюється з дня його відвідування лікаря;
  • у разі визнання хворого працездатним у графі «Стати до роботи» пишуться літерами число і місяць та здійснюється запис «з’явився працездатним». Закриття листка непрацездатності здійснюється датою, установленою лікарем, для прибуття хворого.

Згідно із частиною другою статті 23 Закону № 1105 застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Враховуючи вищевикладене, відмітка у листку непрацездатності про порушення режиму, встановленого лікарем, є підставою для відмови у наданні матеріального забезпечення відповідно до вимог частини другої статті 23 Закону № 1105 з дня допущення порушення на строк, визначений комісією із соціального страхування підприємства.

Харківське обласне відділення
Фонду з соціального страхування з тимчасової втрати працездатності


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Допомога на лікування працівника підприємства

Роботодавець має право надати своїм працівникам матеріальну допомогу на лікування чи оплатити їх медичне обслуговування. При цьому не сплачувати податків із таких сум. З'ясуємо, якими можуть бути пільгові варіанти надання такої допомоги. Коли матеріальну допомогу на лікування не оподатковують? Як оформити надання матеріальної допомоги на лікування?
25809

Розрахунок відпускних 2025

Розберемо, як правильно нарахувати відпускні у 2025 році, розрахувати середню зарплату з урахуванням премій, як на розрахунок відпускних впливає воєнний стан. Теорію закріпимо прикладами розрахунку відпускних у різних ситуаціях
1265597

Лікарняний сумісникам: зміни з 04.04.2025

Випадки, коли можна відмовити в оплаті лікарняного працівнику за основним місцем роботи. Документи, які має надати сумісник, щоб отримати виплату за лікарняним
106262

Трудові пільги для учасника бойових дій

Працівникові, який має статус учасника бойових дій, надавайте соціально-трудові гарантії та пільги. Отримайте від нього документ, що підтверджує його привілеї. Щоб нічого не упустити, тримайте підказки від експерта
166

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді