Підприємство не зобов’язане самостійно шукати працівників серед людей з інвалідністю

Постанова ВСУ від 21.08.2018 у справі № 817/650/17

Якщо підприємство зобов’язане створювати робочі місця для людей з інвалідністю, це не означає, що воно має шукати людей з інвалідністю, аби працевлаштувати.

Роботодавця не можна притягнути до відповідальності за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо він не працевлаштував людей з інвалідністю з причин, що не залежали від самого роботодавця. Тобто, якщо:

  • у діях роботодавця немає складу правопорушення,
  • у населеному пункті за місцезнаходженням роботодавця немає людей з інвалідністю, які бажають працевлаштуватися.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Такого висновку дійшов Верховний Суд України (ВСУ) і підтвердив рішення суду першої інстанції у справі за позовом обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до підприємства про стягнення з останнього адміністративно-господарських санкцій за незайняте робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів, та пені за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій.

Суди у цій справі встановили, що підприємство у 2016 році подавало до районного центру зайнятості звіти за формою № 3-ПН (Інформація про попит на робочу силу (вакансії)), які містили інформацію про вільні робочі місця для інвалідів, надсилало оголошення до ЗМІ з інформацією про вакантну посаду для працевлаштування інвалідів, а також надавало звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік (форма № 10-ПІ) до обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

При цьому ВСУ зауважив, що закон не зобов’язує підприємство самостійно шукати працівників серед людей з інвалідністю.

Суб’єкт звільняється від відповідальності, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності (тобто від адміністративно-господарських санкцій), якщо доведе, що він ужив усіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як агропідприємству оминути штрафів від Держпраці у 2025 році

У період дії воєнного стану інспектори Держпраці можуть завітати для перевірки лише в особливій ситуації. Підстави для такого раптового візиту обмежені, як і питання для перевірки. Експерт нагадує випадки, коли Держпраці може провести позапланову перевірку, і розміри трудових штрафів у 2025 році
867

Перевірки Держпраці 2025

Як проводяться перевірки Держпраці у воєнний час, чи є штрафи та за якими правилами діють перевіряльники? Із порадами експерта знатимете, як поводитися під час несподіваного інспекційного відвідування. Також розглянемо зміни у порядку проведення трудових перевірок у цьому році та повноваження інспектора під час перевірки
62324

Звільнення в декретній відпустці

Звільнення в декретній відпустці: чи можна провести? Якщо можна, то які виплати потрібно здійснити? У статті знайдете відповіді на ці запитання
121259

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді