Чи дійсний запит ДФС без печатки: позиція ВСУ

ДФС надіслала підприємству запит, щоб воно надало та документально підтвердило інформацію про взаємовідносини з контрагентами.

Підприємство листом повідомило ДФС, що не надаватиме затребуваної інформації, позаяк податковий орган оформив запит з порушенням пункту 73.3 Податкового кодексу України (ПК). Зокрема, у ньому відсутня печатка.

Позаяк податківці не отримали інформації на свій запит, ДФС видала наказ провести на підприємстві виїзну документальну позапланову перевірку.

Суди перших двох інстанцій вважають, що контролери діяли правомірно. На їх думку, відсутність печатки на запиті не може бути самостійною підставою визнати запит недійсним, а дії органу контролю протиправними. А ненадання підприємством затребуваної інформації —підстава для призначення документальної позапланової перевірки.

Утім, Верховний Суд України (ВСУ) не погодився з цим рішенням. ВСУ вважає запит ДФС недійсним, хоча він і надрукований на офіційному бланку податкового органу і в ньому зазначені дата і вихідний номер. Причина — порушено пункт 73.3 ПК. На думку ВСУ, відсутність печатки на письмовому запиті не можна віднести до випадково допущених недоліків.

Тож якщо на запиті органу контролю немає печатки, платник податку не зобов’язаний відповідати на нього. Податківці не мають права призначати перевірку через те, що підприємство не надало пояснень і документальних підтверджень на такий письмовий запит.

Постанова ВСУ від 26.02.2019 у справі № 826/9082/15


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Криптовалюти: бухоблік і декларування

Що таке криптовалюта та чи легально нею користуватися, яке законодавче регулювання криптовалют існує насьогодні. Також мова піде про електронне декларування криптовалют, облік і оподаткування операцій з криптовалютами, питання фінансового моніторингу криптовалют як віртуальних активів
19761

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
34662

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді