Порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
Особливості оподаткування ПДВ послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, визначили у статтях 180 і 208 Податкового кодексу України; далі — ПК.
Особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники ПДВ, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг, крім випадків, встановлених статтею 208-1 ПК (п. 180.2 ПК).
Отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує ПДВ за основною ставкою податку або за ставкою 7% для послуг, визначених абзацами четвертим — шостим підпункту «в» пункту 193.1 ПК, на базу оподаткування, визначену згідно з пунктом 190.2 ПК.
При цьому отримувач послуг — платник у порядку, визначеному статтею 201 ПК, складає податкову накладну (далі — ПН) із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту. Така ПН підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН (п. 208.2 ПК).
Якщо отримувач послуг зареєстрований як платник ПДВ, суму нарахованого податку включають до складу податкових зобов’язань декларації за відповідний звітний період (п. 208.3 ПК).
Порядок заповнення податкової накладної затвердив Мінфін наказом від 31.12.2015 № 1307; далі – Порядок № 1307.
При складанні ПН, особливості заповнення яких викладені в підпунктах 10 — 15 Порядку № 1307, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X». Зокрема, у разі складання ПН при постачанні послуг отримувачу (покупцю) нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території України, зазначається тип причини «21».
У разі складання ПН отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України:
- у рядку «Індивідуальний податковий номер постачальника (продавця)» такої ПН проставляється умовний ІПН «500000000000»;
- у рядку «Постачальник (продавець)» зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому — країна, в якій зареєстрований продавець (нерезидент);
- рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.
- у рядках, відведених для заповнення даних покупця, отримувач (покупець) зазначає власні дані;
- розділ Б ПН заповнюється без особливостей.
Допоможемо відкоригувати ПДВ-звітність, якщо загубили ПДВ-зобов’язання, не зазначили в Декларації постачання, звільнені від ПДВ, та не задекларували надходження товарів без ПДВ
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті відшкодуванню з Державного бюджету України, та строки проведення розрахунків визначено статтею 200 ПК.
Визначено, зокрема, що сума від’ємного значення, розрахована згідно з пунктом 200.1 ПК, підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Держбюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 ПК на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника з інших платежів, що сплачуються до держбюджету (пп. «б» пункту 200.4 ПК).
Виходячи з норм підпункту «б» пункту 200.4 ПК, платник не може задекларувати до бюджетного відшкодування суми ПДВ, нараховані за операціями із отримання послуг від нерезидента, незареєстрованого як платник ПДВ, місце постачання яких розташоване на митній території України, оскільки такі суми не сплачуються ні постачальнику послуг, ні до Державного бюджету України.