Туроператор і турагент: що з ПДВ

Як заповнювати та коли подавати ПДВ-звітність: пам’ятка бухгалтеру

Туроператором може бути тільки юридична особа, для якої виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг. При чому діяльність туроператора підлягає обов’язковому ліцензуванню.

Базою оподаткування ПДВ у туроператора, незалежно від виду туризму (внутрішній, в’їзний, виїзний), є сума винагороди, яку розраховують наступним чином:

вартість поставленої туристичної послуги (-) витрати на придбання (створення) туристичної послуги

Тому в декларації з ПДВ туроператор вказує в рядку 1.1 тільки суму винагороди.

Датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ у туроператора є дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання туристичної послуги.

Тобто правило першої події в даному випадку не працює. А передплата, отримана від туриста, не призводить до виникнення податкових зобов’язань у туроператора. Податкові зобов’язання він нараховує на дату завершення туру, яку фіксують в договорі з туристом.

Для відображення податкового кредиту у туроператора встановлені особливі правила:

  • суми податку, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, які включають у вартість туристичної послуги, не відносять до податкового кредиту та не включають до бази оподаткування туристичного оператора;
  • суми податку, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, які не включають у вартість туристичного продукту (туристичної послуги), включають до податкового кредиту. При цьому датою виникнення права на податковий кредит при придбанні товарів/послуг, які не включають у вартість туристичної послуги, є дата отримання товарів/послуг, підтверджена податковою накладною.

Туристичними агентами (далі — турагентами) можуть бути юрособи та ФОП, які здійснюють посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб'єктів туристичної діяльності, а також посередницьку діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг. При цьому діяльність туроператора ліцензуванню не підлягає.

Базою оподаткування для операцій, які здійснюються туристичним агентом, є винагорода, яку нараховують (виплачують) туристичні оператори, іншими постачальники послуг на користь такого туристичного агента. У тому числі за рахунок коштів, отриманих останнім від споживача туристичної послуги (туриста).

Податкові зобов’язання нараховують у загальному порядку — за правилом першої події. Турагент складає податкову накладну, реєструє її в Єдиному реєстрі податкових накладних та передає туроператору або іншим постачальникам послуг.

Податковий кредит у турагента залежить від мети придбання товарів (послуг), а саме:

  • не відносять до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, вартість яких включають до вартості туристичної послуги;
  • включають до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, вартість яких не включають до вартості туристичної послуги. При цьому датою виникнення права на податковий кредит є дата першої події відповідно до пункту 198.2 Податкового кодексу України (далі — ПК). Оскільки особлива дата відображення податкового кредиту, яка встановлена пунктом 207.6 ПК, передбачена лише для туроператорів.

За матеріалами ОВПП ДФС

Колеги! Запрошуємо взяти участь у безплатному вебінарі для бухгалтерів. Не пропустіть!
Центральна частина статичний блок 1

Статті за темою

Усі статті за темою

Податковий кредит з ПДВ 2024: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
140076

Ризики невизнання податкового кредиту

Первинні документи від постачальника надходять із запізненням у наступному звітному періоді. Причому виникає невідповідність між датами проведення податкових накладних та акта надання послуг. З’ясуємо, чи існують у такому разі ризики невизнання витрат та податкового кредиту з ПДВ
974

Податковий борг: чим ризикує покупець, постачальник якого його має

Постачальник має податковий борг , за даними податківців, і його майно перебуває у податковій заставі. Розглянемо, чи зашкодять підприємству-покупцеві тимчасові фінансові проблеми постачальника.
2422

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді