Як заповнювати та коли подавати ПДВ-звітність: пам’ятка бухгалтеру
Туроператором може бути тільки юридична особа, для якої виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг. При чому діяльність туроператора підлягає обов’язковому ліцензуванню.
Базою оподаткування ПДВ у туроператора, незалежно від виду туризму (внутрішній, в’їзний, виїзний), є сума винагороди, яку розраховують наступним чином:
вартість поставленої туристичної послуги (-) витрати на придбання (створення) туристичної послуги
Тому в декларації з ПДВ туроператор вказує в рядку 1.1 тільки суму винагороди.
Датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ у туроператора є дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання туристичної послуги.
Тобто правило першої події в даному випадку не працює. А передплата, отримана від туриста, не призводить до виникнення податкових зобов’язань у туроператора. Податкові зобов’язання він нараховує на дату завершення туру, яку фіксують в договорі з туристом.
Для відображення податкового кредиту у туроператора встановлені особливі правила:
- суми податку, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, які включають у вартість туристичної послуги, не відносять до податкового кредиту та не включають до бази оподаткування туристичного оператора;
- суми податку, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, які не включають у вартість туристичного продукту (туристичної послуги), включають до податкового кредиту. При цьому датою виникнення права на податковий кредит при придбанні товарів/послуг, які не включають у вартість туристичної послуги, є дата отримання товарів/послуг, підтверджена податковою накладною.
Ми — за досудове врегулювання спору! Але бізнес буває безкомпромісним. Тоді шлях — тільки до суду. Та щоб виграти справу потрібно в цьому переконати і суддів. Пояснимо на життєвих прикладах, на що потрібно зважати, аби притягнути контрагента до відповідальності, якщо він не реєструє ПН.
Туристичними агентами (далі — турагентами) можуть бути юрособи та ФОП, які здійснюють посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб'єктів туристичної діяльності, а також посередницьку діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг. При цьому діяльність туроператора ліцензуванню не підлягає.
Базою оподаткування для операцій, які здійснюються туристичним агентом, є винагорода, яку нараховують (виплачують) туристичні оператори, іншими постачальники послуг на користь такого туристичного агента. У тому числі за рахунок коштів, отриманих останнім від споживача туристичної послуги (туриста).
Податкові зобов’язання нараховують у загальному порядку — за правилом першої події. Турагент складає податкову накладну, реєструє її в Єдиному реєстрі податкових накладних та передає туроператору або іншим постачальникам послуг.
Податковий кредит у турагента залежить від мети придбання товарів (послуг), а саме:
- не відносять до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, вартість яких включають до вартості туристичної послуги;
- включають до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, вартість яких не включають до вартості туристичної послуги. При цьому датою виникнення права на податковий кредит є дата першої події відповідно до пункту 198.2 Податкового кодексу України (далі — ПК). Оскільки особлива дата відображення податкового кредиту, яка встановлена пунктом 207.6 ПК, передбачена лише для туроператорів.