Бізнес просить НБУ врегулювати механізм заокруглення в чеках

Заокруглюємо загальні суми розрахунків готівкою

З 01.10.2019 юридичні особи припиняють прийом монет номіналом 1, 2, 5 копійок за всіма видами готівкових операцій. У зв’язку з цим НБУ ввів механізм заокруглення в чеках (Постанова НБУ «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» від 15.03.2018 № 25; Постанова № 25). Так, за умови відсутності дрібних монет в касі при розрахунку з покупцем автоматично заокруглюють суми (копійками від 1 до 4 — в бік зменшення, від 5 до 9 — в бік збільшення). Тож, наприклад, за покупку на суму 18,24 грн оплата складе 18,20 грн.

І тут виникають додаткові питання щодо звітності та оподаткування. Наприклад, згідно з Постановою № 25, сума в чеку має подаватись вже з врахуванням заокруглення. Ця ж сума має бути зазначена і в фіскальному звітному чеку (z-звіту), що передається, як звітування до ДФС. Але, при цьому, базою оподаткування ПДВ є сума до заокруглення.

Також проблемою є реалізація підакцизних товарів за цінами вище чи нижче мінімальної для алкогольних напоїв, тютюнових виробів. Адже якщо бізнес реалізує продукцію за ціною, нижчою за мінімальну навіть на 1-2 копійки, передбачено штраф у розмірі 100% від вартості партії, але не менше 10 000 гривень. Тож варто цей аспект врегулювати, адже дивно накладати штрафи на бізнес не за порушення, а через правові неточності.

Варто дозволити підприємствам використовувати механізм знижок та надбавок. Адже саме його і було нещодавно вказано на спеціалізованому порталі НБУ як одне з правил заокруглення. Тому НБУ повинен внести відповідні зміни до Постанови № 25, яка наразі забороняє використовувати цей механізм.

Також потрібно підготувати уточнення в Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, що заокруглення не є порушенням норми з реалізації підакцизних товарів відповідно до встановлених МРЦ.

За матеріалами Європейської бізнес асоціації


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Товарний чек: зразок

Які обов’язкові реквізити товарного чека, яка його форма та зміст — про все це у статті
32198

Розрахунки та зобов’язання. База бухпроведень

В одному місці редакція «Експертус Головбух» зібрала для вас найпоширеніші бухгалтерські проведення по розрахункам та зобов’язанням: дебіторській та кредиторській заборгованості, дисконтуванню, порушенню договірних зобов'язань, податкам та зборам. Більше проведень знайдете у рубрикаторі або через пошуковий рядок
60

Розрахунково-платіжна відомість працівника

Про розрахунково-платіжну відомість та її призначення розповімо у даній консультації. Також наведемо зразок заповнення розрахунково-платіжної відомості та повідомлення про розміри виплат (розрахункового листка)
41113

Розрахунки з постачальниками та підрядниками: бухгалтерський облік

Найбільш повсякденна операція у бухгалтерському обліку? Мабуть, це облік розрахунків, адже придбання товарів, робіт, послуг відбувається мало не щодня. Які рахунки використовуються, облік податкового кредиту з ПДВ, як впливає система оподаткування на розрахунки та в якій формі їх можна проводити, розрахунки в іноземній валюті – це питання даного огляду.
61216

Грошові кошти та валютні операції. База бухпроведень

В одному місці редакція системи «Експертус Головбух» зібрала для вас найпоширеніші бухгалтерські проведення по грошовим коштам та валютним операціям: готівці, безготівковим розрахункам, іноземній валюті та курсовим різницям. Більше проведень знайдете у рубрикаторі або через пошуковий рядок
121

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді