Заокруглюємо загальні суми розрахунків готівкою
З 01.10.2019 юридичні особи припиняють прийом монет номіналом 1, 2, 5 копійок за всіма видами готівкових операцій. У зв’язку з цим НБУ ввів механізм заокруглення в чеках (Постанова НБУ «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» від 15.03.2018 № 25; Постанова № 25). Так, за умови відсутності дрібних монет в касі при розрахунку з покупцем автоматично заокруглюють суми (копійками від 1 до 4 — в бік зменшення, від 5 до 9 — в бік збільшення). Тож, наприклад, за покупку на суму 18,24 грн оплата складе 18,20 грн.
І тут виникають додаткові питання щодо звітності та оподаткування. Наприклад, згідно з Постановою № 25, сума в чеку має подаватись вже з врахуванням заокруглення. Ця ж сума має бути зазначена і в фіскальному звітному чеку (z-звіту), що передається, як звітування до ДФС. Але, при цьому, базою оподаткування ПДВ є сума до заокруглення.
Також проблемою є реалізація підакцизних товарів за цінами вище чи нижче мінімальної для алкогольних напоїв, тютюнових виробів. Адже якщо бізнес реалізує продукцію за ціною, нижчою за мінімальну навіть на 1-2 копійки, передбачено штраф у розмірі 100% від вартості партії, але не менше 10 000 гривень. Тож варто цей аспект врегулювати, адже дивно накладати штрафи на бізнес не за порушення, а через правові неточності.
Варто дозволити підприємствам використовувати механізм знижок та надбавок. Адже саме його і було нещодавно вказано на спеціалізованому порталі НБУ як одне з правил заокруглення. Тому НБУ повинен внести відповідні зміни до Постанови № 25, яка наразі забороняє використовувати цей механізм.
Також потрібно підготувати уточнення в Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, що заокруглення не є порушенням норми з реалізації підакцизних товарів відповідно до встановлених МРЦ.