Відсутність власних ресурсів не завжди свідчить про неможливість поставки товарів

ОГЛЯД СУДОВОЇ ПРАКТИКИ. Оскарження дій та рішень податківців

Податківці встановили, що контрагент не був за своїм місцезнаходженням. Також у нього немає адміністративно-господарських ресурсів: основних фондів (складських приміщеннь, транспортних засобів), трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської діяльності. Відповідно, операції між підприємством і його контрагентом носять фіктивний характер.

Суди перших двох інстанції підтримали позицію контролерів.

Але Верховний суд України (ВС) вважає, що порушення вимог податкового законодавства чи правил податкового обліку певним постачальником у ланцюгу постачання не може бути самостійною підставою для висновку щодо порушення покупцем вимог формування об’єкта оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту. Тому покупець товарів (робіт, послуг) не зазнає негативних наслідків. Зокрема, бути позбавленим права сформувати витрати та податковий кредит через можливу неправомірну діяльність його контрагентів. Але за умови, якщо контролери не доведели, а суд не встановив факти, які б свідчили про обізнаність підприємства щодо протиправної поведінки контрагентів та узгодженість дій між ними.

Суди попередніх інстанцій виходили із того, що у контрагента немає ресурсів для поставки товарів, разом з тим матеріали справи не містили належних доказів, які б підтвердили зазначену обставину.

ВС звертає увагу, що відсутність власних ресурсів не завжди є беззаперечним свідченням неможливості поставки товарів. У кожному конкретному випадку така обставина підлягає оцінці з огляду на характер здійснюваної операції. Необхідно також аналізувати чи мало місце залучення необхідних ресурсів на підставі цивільно-правових договорів.

Постанова ВС від 07.08.2019 у справі № 826/11728/18

Відсутність власних ресурсів не завжди свідчить про неможливість поставки товарів
Наталія ТОВЧЕНИК,експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
ДФС вкотре змінила критерії ризиковості податкових накладних і розрахунків коригування до них. А також зняла тавро «ризиковий» з новачків — платників ПДВ, які зареєструвалися менше ніж три місяці тому.


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Податковий кредит з ПДВ 2024: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
154603

Ризики невизнання податкового кредиту

Первинні документи від постачальника надходять із запізненням у наступному звітному періоді. Причому виникає невідповідність між датами проведення податкових накладних та акта надання послуг. З’ясуємо, чи існують у такому разі ризики невизнання витрат та податкового кредиту з ПДВ
1121

Податковий борг: чим ризикує покупець, постачальник якого його має

Постачальник має податковий борг , за даними податківців, і його майно перебуває у податковій заставі. Розглянемо, чи зашкодять підприємству-покупцеві тимчасові фінансові проблеми постачальника.
2519

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді