Нові зарплатні показники та податкові правила 2024 року
СПО об’єднань профспілок констатує необхідність суттєвого доопрацювання документу. Зокрема, з використанням напрацювань у проєктах, які раніше вносились до ВРУ. Серед таких проєкт Кодексу України про працю від 08.11.2019 № 2410-1.
Новий проєкт Трудового кодексу (далі — ТК) складається з шести окремих книг, які являють собою фактичну компіляцію окремих положень проєкту Закону України «Про працю». Зокрема й тих, які неодноразово не підтримувались СПО об’єднань профспілок.
Зазначений підхід обумовив те, що деякі норми законів та проєктів, технічно об’єднаних у новому проєкті ТК:
- не кореспондуються між собою;
- відрізняються за змістом та термінологією;
- містять значну кількість суперечливих, неоднозначних та незрозумілих трактувань і формулювань.
В окремих випадках відбувається скорочення рівня гарантій прав працівників, а також необґрунтовано скасовують державне правове регулювання цілих блоків правовідносин між роботодавцями та працівниками.
Крім того, неврегульовані питання щодо:
- гарантій діяльності профспілкових організацій та забезпечення їх прав роботодавцями;
- участі працівників в управлінні підприємствами;
- додаткових гарантій осіб з особливими фізичними, духовними або іншими потребами;
- особливостей регулювання трудових відносин відряджених працівників (як до українських роботодавців, так і українських працівників в інші країни)
- особливостей регулювання трудових відносин у цифровій та «платформенній» економіці тощо.
Також відзначили, що у 2022-2023 роках на час воєнного стану в Україні прийняли низку законодавчих актів, які регулюють особливості реалізації трудових відносин в цей особливий період. Зазначені нормативно-правові документи базуються на положеннях чинного законодавства про працю. Тому запровадження запропонованих законодавчих змін до скасування воєнного стану призведе до необхідності перегляду цих положень, негайної розробки сотень нових та оновлення чинних підзаконних актів та організаційно-розпорядчих документів.
В СПО об’єднань профспілок вважають, що на даному етапі доцільно зосередити зусилля соціальних партнерів на підготовці проєкту ТК у редакції, що відповідатиме потребам післявоєнної відбудови економіки в контексті інтеграції України до спільного з ЄС єдиного ринку праці.
Тож, СПО об’єднань профспілок прийняв рішення не погоджувати проєкт ТК в запропонованій редакції, як такий, що:
- не забезпечує реалізацію трудових прав і гарантій працівників, визначених Конституцією України;
- не враховує в повній мірі норми і стандарти міжнародних правових актів МОП і ЄС;
- потребує суттєвого доопрацювання на тристоронній основі під патронатом МОП та із залученням фахівців провідних національних наукових і освітніх закладів, а також міжнародних експертів у сфері трудового права.
За інформацією Федерації професійних спілок України
Особливості та чотири приклади розрахунку компенсації за невикористану відпустку, якщо працівник звільняється у 2024 році. Обчислення компенсації 2024 року, якщо у 2023-му є періоди без виплат працівникам