За даними квитанцій про реєстрацію податкових накладних (далі — ПН) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН), в результаті обробки таких накладних, податківці виявили помилки. Відповідно до пункту 201.16 Податкового кодексу України (далі — ПК), реєстрація цих ПН була зупинена. Податківці запропоновали підприємству надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.
Суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що підприємство:
- не надсилало контролерам пояснень або документів;
- не повідомило податківців, що зазначені ПН виписані та надіслані для реєстрації помилково.
Верховний суд (далі — ВС) погодився з попередніми судами, що до суду не надано жодних доказів на підтвердження системного збою. ПН були зареєстровані в ЄРПН зі статусом ПН/РК-реєстрацію зупинено. Тобто системою на рівні ДФС не зафіксовано збій програми, а лише вказано на необхідність подати додаткові документи для продовження процесу реєстрації таких ПН.
ВС зазначає, що дані накладні не містять очевидних ознак помилковості (невірні податкові номера, дати тощо), підписані двома електронними підписами (печатка ті підпис керівника), отже у контролерів не було причин вважати вказані ПН помилковими.
Підприємство ж доводить суду, що вказані ПН склали помилково, оскільки товари не були реалізовані, бо контрагент відмовився від прийняття товару. На думку ВС такі доводи є суперечливими. Адже податковим законодавством не встановлено порядок дій, якщо сталась помилка при реєстрації ПН, які складені та підписані у відповідності до діючого порядку. Крім того підприємству було роз’яснено у податковій консультації, що у випадку зупинення реєстрації ПН, потрібно завершити процедуру реєстрації таких ПН в ЄРПН, а в подальшому, скласти розрахунок коригування до них.
Крім того в даній справі ВС відмітив, що платник звільнений від відповідальності у разі вчинення певних дій, у відповідності та на підставі податкової консультації. Але, первинною є податкова консультація, а потім платник її виконує. Підприємство не включило суму ПДВ за ПН до податкових зобов`язань в податковій декларації від 19.09.2017, а податкова консультація надана 26.02.2018 за запит від 07.12.2017. Таким чином, підприємство діяло на власний розсуд, а не на підставі податкової консультації.