ФОП-єдиноподатник: практикум для бухгалтера та підприємця
Обов’язок вести облік товарних запасів певною категорією платників закріпили Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95.
Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку затвердив Мінфін наказом від 03.09.2021 № 496; далі — Порядок.
Облік товарних запасів здійснює ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку.
Якщо ФОП здійснює діяльність у декількох місцях продажу, то облік товарних запасів веде також за кожним окремим місцем продажу на підставі первинних документів, які підтверджують отримання ФОПом товарів або окремим місцем продажу, та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між ФОП та його окремими місцями продажу (госпоб'єктами). Первинні документи на внутрішнє переміщення товарів є невід'ємною частиною такого обліку. Пунктом 3 розділу ІІ Порядку встановлено, що
ФОП вносить до Форми обліку відомості в такому порядку:
1) у графі 1 зазначає порядковий номер рядка, в якому здійснює відповідний запис;
2) у графі 2 — дату внесення запису;
3) у графах 3 - 6 — реквізити первинного документа (вид первинного документа, дату його складання, номер первинного документа (за наявності), найменування госпсуб'єкта-постачальника або отримувача, його РНОКПП або код згідно з ЄДРПОУ/номер ID картки для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відповідну відмітку в паспорті);
4) у графі 7 — загальну вартість товару відповідно до первинного документа про надходження товару;
5) у графі 8 — загальну вартість товару відповідно до первинного документа про вибуття товарів (крім даних щодо продажу через РРО/ПРРО).
6) у графі 9 зазначає примітки, передбачені Порядком.