Новий Закон про фінмоніторинг — НБУ розвінчує міфи

UA RU

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

☝ 12 НОМЕР ЖУРНАЛУ «ГОЛОВБУХ» ► СКАЧАЙТЕ БЕЗПЛАТНО

Міф перший

Через Закон про фінмоніторинг від 06.12.2019 № 361-IX українці не зможуть заплатити віддалено комуналку, а платіжні системи зупиняться.

Відповідь: Новий фінмонівський закон ніяк не вплине на більшість операцій з переказу грошей. Вимоги закону не поширюватимуться на:

  • сплату комуналки, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових платежів (незалежно від суми);
  • сплату кредиту до 30 тис. грн;
  • оплату товарів і послуг за допомогою картки чи іншого платіжного пристрою, якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • всі готівкові перекази в межах України до 5 тис. грн;
  • зняття коштів з власного рахунку.

Міф другий

НБУ не розробив чітких рекомендацій для процедури віддаленої перевірки клієнтів.

Відповідь: Закон набере сили 28 квітня. Він дає три місяці (до 28.07.2020) на прийняття нормативки. Нове положення про фінмон для банків буде затверджене до кінця квітня. Проект вже відпрацювали з банками і Держфінмоніторингом. Скоро відправлять Мінфіну і Держфінмоніторингу на затвердження. Для не банків нормативку розроблять до кінця червня. Обов'язково буде перехідний період і для банків і для не банків.

Міф третій

Можливість віддаленої ідентифікації буде тільки через BankID, до якого підключені 14 банків.

Відповідь. Варіанти дистанційної KYC будуть різні: BankID, кваліфікований електронний підпис, відеотрансляція, дистанційне зчитування данних через NFC, платіж на окремий рахунок банку з особистого рахунку клієнта.

Міф четвертий

Закон вб’є ринок електронних грошей.

Відповідь: Закон вб’є ринок «сірих» електронних грошей. Так, Закон зобов’язує розкрити власників електронних гаманців. Неприпустимо, щоб електронні гроші використовувались для тіньових операцій.

Ми пропонуємо спрощену модель ідентифікації для власників гаманців: потрібно віддалено надіслати копії документів та фотофіксацію клієнта з його особистими документами.

Новий Закон про фінмоніторинг — НБУ розвінчує міфи

Короткий підсумок: головна ідея нового Закону – це, можливо, не завжди зрозуміле словосполучення «ризик – орієнтований підхід». Раніше банки однаково перевіряли всіх клієнтів: від студентів та пенсіонерів до публічних діячів.

Відтепер буде чіткий перелік низькоризикових клієнтів: оплата комуналки; зарплатні проекти, стипендії, пенсії; ОСББ; підприємства ЖКГ, інтернет-провайдери; «білий» бізнес, що платить податки та інше. Увага до низькоризикових клієнтів буде мінімальна.

За інформацією з офіційної сторінки Фейсбук Катерини Рожкової, перший заступник Голови Нацбанку України


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Ліцензійний договір

Що таке ліцензійний договір, які істотні умови ліцензійного договору, як такий договір укласти — про це в огляді
18107

Консалтингові послуги: документальне оформлення, облік, оподаткування

Порада у веденні бізнесу може йти на вагу золота. Радитися доводиться з різних питань: юридичних, податкових, бухгалтерських, маркетингових, управлінських і не тільки. Як відкрити бізнес, як оптимізувати податки, як забезпечити збут товару, як документально все оформити. Без ефективного вирішення цих питань бізнес швидко може зійти нанівець. Про консалтингові послуги в Україні розповімо у консультації
21428

Проводимо дисконтування заборгованості

Дисконтування з’явилося у практиці бухгалтерів порівняно недавно — після змін у НП(С)БО. Що це таке, як визначити ставку дисконту, як впливає на податки та як обліковувати — зібрали пояснення й приклади. Також розповідаємо, коли дисконтування не потрібне
134009

Договір про надання поворотної фінансової допомоги

Скачати бланк договору поворотної фінансової допомоги, а також дізнатися про вимоги до договору поворотної фінансової допомоги, та на який максимальний строк можна укласти договір про поворотну фінансову допомогу зможете — у консультації
48644

Облік купівлі-продажу іноземної валюти

Які бухгалтерські проведення складати, щоб відобразити операції з придбання та продажу іноземної валюти, як рахувати курсові та сумові різниці, які особливості оподаткування таких операцій, зокрема у платників єдиного податку, — відповідаємо
592

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді