☝ 12 НОМЕР ЖУРНАЛУ «ГОЛОВБУХ» ► СКАЧАЙТЕ БЕЗПЛАТНО
Міф перший
Через Закон про фінмоніторинг від 06.12.2019 № 361-IX українці не зможуть заплатити віддалено комуналку, а платіжні системи зупиняться.
Відповідь: Новий фінмонівський закон ніяк не вплине на більшість операцій з переказу грошей. Вимоги закону не поширюватимуться на:
- сплату комуналки, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових платежів (незалежно від суми);
- сплату кредиту до 30 тис. грн;
- оплату товарів і послуг за допомогою картки чи іншого платіжного пристрою, якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
- всі готівкові перекази в межах України до 5 тис. грн;
- зняття коштів з власного рахунку.
Міф другий
НБУ не розробив чітких рекомендацій для процедури віддаленої перевірки клієнтів.
Відповідь: Закон набере сили 28 квітня. Він дає три місяці (до 28.07.2020) на прийняття нормативки. Нове положення про фінмон для банків буде затверджене до кінця квітня. Проект вже відпрацювали з банками і Держфінмоніторингом. Скоро відправлять Мінфіну і Держфінмоніторингу на затвердження. Для не банків нормативку розроблять до кінця червня. Обов'язково буде перехідний період і для банків і для не банків.
Міф третій
Можливість віддаленої ідентифікації буде тільки через BankID, до якого підключені 14 банків.
Відповідь. Варіанти дистанційної KYC будуть різні: BankID, кваліфікований електронний підпис, відеотрансляція, дистанційне зчитування данних через NFC, платіж на окремий рахунок банку з особистого рахунку клієнта.
Міф четвертий
Закон вб’є ринок електронних грошей.
Відповідь: Закон вб’є ринок «сірих» електронних грошей. Так, Закон зобов’язує розкрити власників електронних гаманців. Неприпустимо, щоб електронні гроші використовувались для тіньових операцій.
Ми пропонуємо спрощену модель ідентифікації для власників гаманців: потрібно віддалено надіслати копії документів та фотофіксацію клієнта з його особистими документами.
Короткий підсумок: головна ідея нового Закону – це, можливо, не завжди зрозуміле словосполучення «ризик – орієнтований підхід». Раніше банки однаково перевіряли всіх клієнтів: від студентів та пенсіонерів до публічних діячів.
Відтепер буде чіткий перелік низькоризикових клієнтів: оплата комуналки; зарплатні проекти, стипендії, пенсії; ОСББ; підприємства ЖКГ, інтернет-провайдери; «білий» бізнес, що платить податки та інше. Увага до низькоризикових клієнтів буде мінімальна.