Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» від 15.04.2021 № 1401-IX внесли зміни до:
- Кодексу законів про праці України (ч. 3 ст. 179)
- Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки (ч. 1 ст. 18).
Встановлено, що обоє батьків мають рівні права на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.
Також відпустку по догляду за дитиною до трьох років можуть використати:
- баба, дід чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною;
або
- особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;
- один із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
Для отримання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно звернутися до роботодавця з наступними документами:
- письмова заява на ім’я роботодавця;
- копія свідоцтва про народження дитини (для підтвердження віку дитини).
Відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надають на підставі довідки з місця роботи одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до закінчення терміну цієї відпустки. Крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавством порядку, прийомних батьків і батьків-вихователів (ч. 3 ст. 20 Закону про відпустки).
Відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надають на період, який працівниця або працівник зазначає у заяві, або до дати досягнення дитиною трирічного віку (включно).
При наданні відпустки за працівником зберігають робоче місце і зараховують час декрету в трудовий стаж.
Якщо працівниця або працівник хоче припинити таку відпустку достроково, має щонайпізніше за 10 к. дн. до дня дострокового припинення подати відповідну заяву. В ній зазначається дата, з якої стане до роботи. Кадровик на підставі такої заяви видає наказ про припинення відпустки.
Ставка військового збору повинна збільшитись з 1,5% до 5%. Податкові зміни ухвалили, але Президент України їх досі не підписав. Жовтень 2024-го завершися із діючою ставкою військового збору – 1,5%. Тримайте пояснення експерта, коли і як будемо утримувати військовий збір за новою ставкою