У декрет може піти не лише мама: як батькові оформити відпустку по догляду за дитиною

Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, за бажанням матері або батька, роботодавець надає відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Держпраці пояснило нюанси оформлення такої відпустки

У декрет може піти не лише мама: як батькові оформити відпустку по догляду за дитиною

Оплата праці в умовах повітряних тривог і відключення світла

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» від 15.04.2021 № 1401-IX внесли зміни до:

Встановлено, що обоє батьків мають рівні права на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.

Також відпустку по догляду за дитиною до трьох років можуть використати:

  • баба, дід чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною;

або

  • особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;
  • один із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Для отримання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно звернутися до роботодавця з наступними документами:

  • письмова заява на ім’я роботодавця;
  • копія свідоцтва про народження дитини (для підтвердження віку дитини).

Відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надають на підставі довідки з місця роботи одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до закінчення терміну цієї відпустки. Крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавством порядку, прийомних батьків і батьків-вихователів (ч. 3 ст. 20 Закону про відпустки).

Відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надають на період, який працівниця або працівник зазначає у заяві, або до дати досягнення дитиною трирічного віку (включно).

При наданні відпустки за працівником зберігають робоче місце і зараховують час декрету в трудовий стаж.

Якщо працівниця або працівник хоче припинити таку відпустку достроково, має щонайпізніше за 10 к. дн. до дня дострокового припинення подати відповідну заяву. В ній зазначається дата, з якої стане до роботи. Кадровик на підставі такої заяви видає наказ про припинення відпустки.

За інформацією Держпраці


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок відпускних 2025

Розберемо, як правильно нарахувати відпускні у 2025 році, розрахувати середню зарплату з урахуванням премій, як на розрахунок відпускних впливає воєнний стан. Теорію закріпимо прикладами розрахунку відпускних у різних ситуаціях
1252413

Лікарняний сумісникам: зміни з 04.04.2025

Випадки, коли можна відмовити в оплаті лікарняного працівнику за основним місцем роботи. Документи, які має надати сумісник, щоб отримати виплату за лікарняним
102096

Трудові пільги для учасника бойових дій

Працівникові, який має статус учасника бойових дій, надавайте соціально-трудові гарантії та пільги. Отримайте від нього документ, що підтверджує його привілеї. Щоб нічого не упустити, тримайте підказки від експерта
128

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді