Закон № 786: порядок ведення обліку доходів і витрат самозайнятими особами з 01.01.2021

UA RU

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Закон від 14.07.2020 № 786 набрав чинності 08.08.2020, крім окремих його положень. Він вніс зміни, до деяких положень ПКУ.

Закон змінив порядок ведення обліку доходів і витрат самозайнятими особами – фізичними особами – підприємцями та особами, які провадять незалежну профдіяльність.

Зокрема він відмінив обов’язкове ведення паперових Книг обліку доходів і витрат (пп. 177.5.1 ПКУ).

Залежно від обраної системи оподаткування самозайняті особи, починаючи з 01.01.2021, мають вести облік своїх доходів (витрат) у наступний спосіб.

Закон № 786: порядок ведення обліку доходів і витрат самозайнятими особами з 01.01.2021

1. Фізичні особи – підприємці на загальній системі відповідно до положень п. 177.10 ПКУ будуть зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наразі і до моменту затвердження Мінфіном нової форми залишається чинною Книга обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – Книга обліку доходів і витрат), затверджена наказом МДЗ від 16.09.2013 № 481 (далі – Наказ МДЗ № 481).

2. Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, згідно з положеннями п. 178.6 ПКУ будуть зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Типова форма такого обліку та порядок його ведення також визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наразі і до моменту затвердження Міністерством фінансів України нової форми залишається чинною Книга обліку доходів і витрат, затверджена Наказом МДЗ № 481.

3. Фізичним особам – підприємцям – платникам єдиного податку першої і другої груп та платникам єдиного податку третьої групи, неплатниками ПДВ, нададуть право вести облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів. Їм дозволять вести облік як у паперовому так і в електронному вигляді (п. 296.1 ПКУ).

4. Фізичним особам – підприємцям – платникам єдиного податку третьої групи, платникам ПДВ, нададуть право вести облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат. Облік доходів та витрат можна вестися в паперовому та/або електронному вигляді (п. 296.1 ПКУ).

Таким чином, зазначені нововведення Закону № 786:

  • фактично скасували вимогу до платників єдиного податку щодо реєстрації книг обліку доходів у податкових органах. Платникам податків з 01.01.2021 не потрібно вчиняти жодних дій по скасуванню реєстрації вже зареєстрованих книг (подавати будь-які заяви чи повідомлення не потрібно);
  • при веденні обліку у довільній формі платники єдиного податку вправі застосовувати будь-який спосіб обліку доходів за період, у тому числі платники можуть продовжувати вести Книгу обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість) та Книгу обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість) за формами, затвердженими наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 579;
  • форми обліку доходів самозайнятими особами не скасовують обов’язку для всіх платників податків (включаючи таких суб’єктів) дотримуватися вимог пп. 44.1 та 44.3 ПКУ, зокрема щодо ведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів (документів на придбані товари) та їх належне зберігання. Тому інформація про місячні обороти, яку самозайнята особа буде з 01.01.2021 заносити до довільного реєстру, має відповідати змісту первинних документів за відповідний період. Для платників єдиного податку, які є платниками ПДВ, продовжують діяти всі вимоги ПДВ щодо обліку ПДВ;
  • з 01 січня 2021 року зникають підстави для застосування до фізичних осіб – підприємців на спрощеній системі оподаткування адміністративного штрафу за неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, відповідно до ст. 1641 КпАП;
  • можливість ведення обліку доходів і витрат в електронній формі через Електронний кабінет для фізичних осіб на загальній системі оподаткування та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, буде впроваджена ДПС після затвердження Міністерством фінансів України типових форм, за якими здійснюватиметься облік доходів і витрат такими платниками податків.

Довідково: зміни до абз. 1 пп. 177.5.1 до п. 177.10, до п. 178.6, до п. 296.1 ПКУ набирають чинності з 01.01.2021.

За матеріалами ГУ ДПС у Дніпропетровській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12035

Головне для бухгалтера в липні 2025

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у липні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у липні. Ми постійно актуалізуємо дані в огляді. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось! Стежте за оновленнями і листами від Експертно-правової системи «Експертус Головбух» , щоби не пропустити важливе для себе
674

Продаж корпоративних прав 2025

Бізнесом володіють через корпоративні права. Контроль, дивіденди, управління — це те, що вони забезпечують. Однак від них вирішили позбутися. Як оподатковується продаж корпоративних прав? На яких рахунках відображаються корпоративні права? Особливості продажу в учасників ТОВ, повідомлення про зміни у кінцевих бенефіціарах, юридичне оформлення та інвестиційний прибуток у фізосіб. Про все це — у консультації
51404

Консалтингові послуги: документальне оформлення, облік, оподаткування

Порада у веденні бізнесу може йти на вагу золота. Радитися доводиться з різних питань: юридичних, податкових, бухгалтерських, маркетингових, управлінських і не тільки. Як відкрити бізнес, як оптимізувати податки, як забезпечити збут товару, як документально все оформити. Без ефективного вирішення цих питань бізнес швидко може зійти нанівець. Про консалтингові послуги в Україні розповімо у консультації
21436

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді