До складу податкового кредиту відносять суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення платником операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг (з п.п. «а» п. 198.1 Податкового кодексу України; далі — ПК).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою (п. 201.10 ПК).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносять до податкового кредиту.
Крім того, підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту без отримання податкової накладної, можуть бути документи, визначені у пункті 201.11 ПК, а саме:
- транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляють платнику за послуги зв’язку, інші послуги, вартість яких визначають за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форму яких встановили міжнародними стандартами;
- касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку);
- бухгалтерська довідка, складена відповідно до пункту 36 підрозділу 2 розділу XX ПК;
- податкова накладна, складена платником відповідно до пункту 208.2 ПК та зареєстрована в ЄРПН.
Коли платникові ПДВ не вдається розблокувати реєстрацію ПН в адміністративному порядку, єдиним шляхом вирішення проблеми залишається суд. Юрист проаналізувала судові рішення останнього року. Дізнайтеся, якуаргументацію наводили платники податків у справах, де суди ухвалили рішення на їх користь
Отже, якщо рахунок, що виставляється платнику за надані послуги, вартість яких визначають за показниками приладів обліку, містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, то такий рахунок для отримувача послуг є підставою для нарахування сум податку, що відносять до складу податкового кредиту без отримання податкової накладної.