За яких умов ЦПД свідчить про наявність трудових відносин

Податки та зарплата: що змінилося в 2021 році СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️

Фахівці Держпраці радять при укладанні цивільно-правових договорів (далі — ЦПД) не змішувати трудові відносини із цивільно-правовими.

Так, якщо у ЦПД не обумовлений кількісний об’єм виконання робіт — це свідчить про виконання зазначених робіт на постійній основі. А деякі «підприємливі» суб’єкти ще передбачають, що договір діє до моменту виконання сторонами своїх зобов’язань. І якщо за один місяць до закінчення строку дії договору жодна із сторін письмово не вимагатиме його розірвання, договір вважають пролонгованим на рік.

Застерігаємо, ЦПД не можна укладати на невизначений строк. Такий договір оформлюють лише на строк, за який має бути наданий результат роботи — тобто надана послуга чи виконана робота, передбачену умовами договору. Адже за ЦПД оплачують не процес праці, а його кінцевий результат, який визначають після закінчення роботи й оформлюють актом. ЦПД, укладені на невизначений строк, свідчать про ознаки трудових відносин.

Також врахуйте, що за виконання роботи за ЦПД, виконавцю сплачують винагороду, яка жодним чином не пов’язується із мінімальною заробітною платою, та і з заробітною платою взагалі. Саме наявність такої умови свідчить про трудові, а не цивільно-правові відносини.

Проведення інструктажу на робочому місці при укладанні цивільно-правових договорів також дозволяє перекваліфіковувати цивільні відносини в трудові. Адже проведення такого інструктажу передбачено статтею 29 КЗпП України, який регулює саме трудові відносини.

Крім того, ЦПД не слід виділяти питання матеріальної відповідальності в межах заробітку. За статтею 132 КЗпП така відповідальність передбачена лише в разі заподіяння шкоди при виконанні трудових обов’язків.

За інформацією Держпраці у Кіровоградській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
240842

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103668

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14072

Плата за землю 2025: ставки, пільги, розрахунок

Плата за землю стосується всіх, хто має зареєстровану на себе земельну ділянку чи орендує її у держави або місцевої громади. Звільнення від сплат цього податку чутливе до нюансів господарського використання землі. Про те, як нараховується земельний податок з фізосіб у 2025 році, у т.ч. й щодо тимчасово окупованих земель та територій бойових дій, — в огляді
113528

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді