Порядок складання ПН/РК для перехідних операцій

⚡️Аграрна децентралізація: зміна цільового призначення, передача та оренда землі

Порядок складання ПН/РК аграріїв для перехідних операцій

Порядок складання ПН/РК аграріїв для перехідних операцій

Якщо після постачання товарів чи послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів чи послуг особі, що їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі РК до ПН, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН (п. 192.1 ПКУ).

Коригування ставки податку шляхом складання РК не здійснюється.

Якщо перша подія при постачанні окремих сільськогосподарських товарів відбулася до вказаної дати, перерахунок ставки ПДВ (з 20% на 14%) і суми податку на дату настання другої події за такою операцією не здійснюється.

Оскільки ставку ПДВ 14% застосовують до операцій з постачання окремих сільськогосподарських товарів, перша подія при постачанні яких відбулася з 01.03.2021, коригування операцій, за якими перша подія (відвантаження товару або перерахування передоплати/авансу) настала до вказаної дати, відбувається за ставкою податку, яка була чинною на момент настання такої першої події (за ставкою 20%).

Податківці роз’яснили сільгосптоваровиробникам правила складання нових ПН/РК:

1. Оскільки оподаткуванню за ставкою 14% підлягають операції з постачання окремих сільськогосподарських товарів, які здійснені з 01.03.2021 (відбулася перша подія), ПН із ставкою 14% не може бути складена раніше вказаної дати.

2. Якщо до 01.03.2021 платник отримав попередню оплату за частину окремих сільськогосподарських товарів, що підлягають поставці, і склав відповідну ПН за ставкою 20 %, а поставка всього обсягу товару відбувається після 01.03.2021, то на дату поставки повної партії товару платник податку повинен скласти другу ПН з огляду на різницю між повною вартістю поставленого товару та сумою попередньої оплати, що була сплачена за його частину (оскільки це є першою подією за операцією з постачання товару, який не був оплачений авансом). Таку ПН складають із застосуванням ставки податку 14%.

3. Якщо перша подія при постачанні окремих сільськогосподарських товарів відбулася до 01.03.2021, перерахунок ставки ПДВ (з 20 % на 14 %) і суми податку на дату настання другої події за такою операцією не здійснюють.

4. Оскільки ставку ПДВ 14% застосовують до операцій з постачання окремих сільськогосподарських товарів, перша подія при постачанні яких відбулася з 01.03.2021, коригування операцій, за якими перша подія (відвантаження товару або перерахування передоплати/авансу) настала до вказаної дати, проводять за ставкою податку, яка була чинною на момент настання такої першої події (за ставкою 20 %).

Податківці навели 3 варіанти коригування:

1. Якщо за операціями з постачання окремих сільськогосподарських товарів, за якими перша подія настала до 01.03.2021, починаючи з 01.03.2021 відбувається повернення авансового платежу або поставлених товарів (повністю чи частково), коригують суми податкових зобов’язань з ПДВ з огляду на ставку ПДВ у розмірі 20%.

2. Якщо, починаючи з 01.03.2021 за операціями з постачання окремих сільськогосподарських товарів відбувається зміна кількості або вартості товарів, поставлених до вказаної дати, у бік зменшення або в межах суми, на яку на дату першої події була складена ПН, у РК до ПН, що була складена за операцією з постачання таких товарів, зазначають ставку ПДВ, вказана у ПН, що коригують (20 %).

3. Якщо, починаючи з 01.03.2021, за операціями з постачання окремих сільськогосподарських товарів відбувається збільшення вартості або кількості товарів, поставлених/оплачених до вказаної дати, РК до ПН, що була складена на дату постачання таких товарів/попередньої оплати за такі товари, складають з урахуванням таких особливостей:

3.1. коли першою подією була сплата авансу та, починаючи з 01.03.2021, відбувається перегляд ціни у бік збільшення:

  • на дату доплати/відвантаження товарів (надання послуг) складають РК, в якому зі знаком «мінус» вказують рядок з ПН, який коригують, та додають новий рядок, в якому вказують нову (перераховану) ціну одиниці товару та кількість товару, перерахована з огляду на таку нову ціну, в межах суми отриманого авансу (сума компенсації залишається незмінною, оскільки сума отриманого авансу не змінюється) із застосуванням ставки податку 20%;
  • на цю ж дату складають другу ПН з огляду на суму доплати/перевищення вартості загального обсягу оплачених (поставлених) товарів/послуг над обсягом отриманої попередньої оплати. У такій ПН вказують нову (перераховану) ціну та відповідну кількість товарів, розраховану з огляду на таку нову (перераховану) ціну товарів, яка відповідає сумі додаткової оплати. Таку ПН складають із застосуванням ставки податку 14%.

ПРИКЛАД 1⚡️СКАЧАТИ⚡️

Приклад 1:

За постачання окремих сільськогосподарських товарів до 01.03.2021 було здійснено оплату авансу в розмірі 1200 грн (1000 грн — вартість товару та 200 грн — ПДВ) і складено ПН-1 на постачання 5 штук товару за ціною 200 грн за штуку (240 грн з ПДВ). Після 01.03.2021 здійснюється перерахунок (збільшення) ціни товару, яка становитиме 250 грн (300 грн з ПДВ) за штуку.

У цьому випадку на дату доплати:

  1. складають РК до ПН-1, в якому в першому рядку зі знаком «мінус» зазначаються показники такої ПН-1, у другому рядку вказують нову ціну товару — 250 грн, кількість товару — 4 штуки (визначена в межах отриманого авансу) та ставка податку — 20%. Сума компенсації 1 200 грн (1000 грн і 200 грн — ПДВ) не змінюється;
  2. складають нову ПН-2, в якій зазначають кількість товару — 1 штука, ціна товару (без ПДВ) — 250 грн та сума податку, обчислена за ставкою 14%;

3.2. якщо першою подією було відвантаження товарів і після 01.03.2021 відбувається перегляд ціни у бік збільшення:

  • складають РК, в якому зі знаком «мінус» вказують рядок з ПН, який коригують, та додають новий рядок, в якому кількість поставленого товару не змінюється, вказують нову ціну товару і перераховану з урахуванням такої нової ціни вартість товару. Коригування здійснюють із застосуванням ставки податку 20% (оскільки перша подія (поставка товару) відбулася до 01.03.2021, а після 01.03.2021 відбувається лише зміна ціни такого поставленого товару).

ПРИКЛАД 2⚡️СКАЧАТИ⚡️

Приклад 2

До 01.03.2021 було здійснено відвантаження та складено ПН-3 на постачання 5 штук товару за ціною 200 грн (240 грн з ПДВ) за штуку загальною вартістю 1000 грн (1200 грн з ПДВ). Після 01.03.2021 здійснюють перерахунок (збільшення) ціни товару, яка становитиме 250 грн (300 грн з ПДВ) за штуку.

У цьому випадку на дату доплати коштів за товар складають РК, в якому у першому рядку зі знаком «мінус» зазначають показники ПН-3 і додають новий рядок, у якому вказують фактичну поставлену кількість товару — 5 штук, нову ціну (без ПДВ) — 250 грн, перераховану з урахуванням нової ціни вартість товару (без ПДВ) — 1250 грн і суму податку, обчислену за ставкою 20%.

Лист від 22.03.2021 № 6946/7/99-00-21-03-02-07


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальне податкове зобов’язання: як розрахувати та сплатити

Cума всіх сплачених податків аграрієм не має бути менше ніж мінімальне податкове зобов’язання. Як розрахувати мінімальне податкове зобов’язанн та чи зросте податкове навантаження — у консультації
50085

Облік власновирощеної сільгосппродукції для посіву

Агропідприємства вирощують продукцію переважно для продажу на сторону. Проте нерідко використовують її як насіння для нового врожаю. Тримайте роз’яснення експерта, які допоможуть облікувати витрати на підготовку та посів насіння, а також задокументувати ці операції
56

Ліцензування зберігання пального для аграріїв

Ліцензія на зберігання пального агропідприємством необхідна усім сільгосптоваровиробникам (фермерам), які закуповують пальне та зберігають його на своїй території для подальшого використання для власних потреб чи промислового перероблення. Розглянемо, що для цього потрібно та які останні зміни
4300

Як оцінити збитки від війни особистим селянським і фермерським господарствам — ФОПам

Мінагрополітики вдосконалило процедуру оцінки шкоди та збитків, що особисті селянські та фермерські господарства — ФОПи зазнали через військову агресію рф. Підкажемо, як діяти цим господарствам, аби провести оцінку розміру збитків від загибелі сільськогосподарських тварин, бджолосімей і пошкодження сільськогосподарської техніки. Це дасть змогу з часом отримати їх відшкодування
65

Послуги зі збирання врожаю: як оформити та облікувати

Агропідприємство планує своєю сільгосптехнікою виконати для стороннього замовника роботи зі збирання врожаю. Чи має воно на це право, а також які особливості юридичного оформлення, бухгалтерського обліку та оподаткування врахувати, розповість експерт
147

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді