Умови та порядок застосування підсумованого обліку робочого часу викладені у методичних рекомендаціях Мінпраці та соцполітики, затверджених наказом від 19.04.2006 № 138.
Так, роботу при підсумованому обліку робочого часу регулюють графіками роботи (змінності), які розробляє роботодавець і погоджує з профспілкою, а в разі її відсутності можуть бути передбачені в колективному договорі. Графіки роботи (змінності) розробляють таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого статтями 50 та 51 КЗпП.
Обліковий період установлюють в колективному договорі підприємства. Він охоплює робочий час і години роботи у вихідні і святкові дні, години відпочинку. Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді.
Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць. В окремих випадках застосовують інші облікові періоди — декада (10 к. дн. місяця), квартал, півріччя, рік тощо.
Підсумований облік робочого часу кожного працівника визначають за табелем виходів на роботу та затвердженим графіком роботи (змінності) за обліковий період.
Облік робочого часу по кожному працівнику має провадитись наростаючим підсумком з початку встановленого облікового періоду. Норму робочого часу за обліковий період визначають за календарем з розрахунку шестиденного робочого тижня, семигодинного робочого дня (чи відповідного скороченого робочого дня) з урахуванням скороченого робочого часу напередодні вихідних днів — до 5 годин і напередодні святкових і неробочих днів — на 1 годину.
Якщо колективний договір передбачає, то норма робочого часу за обліковий період може визначатися за графіком п’ятиденного робочого тижня.
Загальну кількість надурочних годин за обліковий період визначають як різницю між фактично відпрацьованим часом і нормою годин за цей період. При підрахунку нормальної кількості робочих годин облікового періоду виключають дні, які за графіком або розпорядком роботи припадають на час, упродовж якого працівник відповідно до законодавства був звільнений від виконання своїх трудових обов’язків (відпустка, виконання державних або громадських обов’язків, тимчасова непрацездатність тощо).
За інформацією Держпраці у Дніпропетровській області