Особливості укладання договорів з працівниками на сезонні роботи

Літо — час сезонних робіт та найму сезонних працівників, особливо в сфері сільського господарства та громадського харчування. Фахівці Держпраці нагадали роботодавцям про особливості оформлення трудових відносин з сезонними працівниками

Особливості укладання договорів з працівниками на сезонні роботи

Особливості регулювання праці тимчасових і сезонних працівників встановлюють законодавством (ст. 7 Кодексу Законів про працю України; далі — КЗпП).

На сьогодні в Україні є чинним (в частині, що не суперечить Конституції України та законодавству України) Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09.1974 № 310-ІХ; далі — Указ № 310.

Сезонними вважають роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов можуть виконуватися лише протягом певного періоду (сезону), але не більше 6 місяців (ст. 1 Указу № 310).

Сезонний трудовий договір — це різновид строкового трудового договору. Він укладається на строк тривалості певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців.

Сезонними вважають роботи, які містяться в Списку сезонних робіт і сезонних галузей, що затвердив Кабмін постановою від 28.03.1997 № 278.

При укладенні сезонного трудового договору роботодавець зобов’язаний попередити працівника про сезонний характер роботи. Про те, що даний працівник приймається саме на сезонну роботу необхідно відобразити в наказі (розпорядженні) про прийом на роботу.

Строковий трудовий договір укладають у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами:

  • на період виконання певної роботи (п. 3 ч. 1 ст. 23 КЗпП);
  • на визначений строк, встановлений за погодженням сторін (п. 2 ч. 1 ст. 23 КЗпП).

При прийманні на сезонні роботи випробування з метою перевірки відповідності робітника або службовця роботі, яку йому доручають, не встановлюють.

Але, при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.

На сезонних працівників:

  • розповсюджуються умови і положення, передбачені Правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективного договору, що діють на підприємстві;
  • поширюють форми та системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, що діють на підприємстві.

Сезонним працівникам відпустку надають пропорційно відпрацьованому часу (ч. 9 ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.

Сезонні працівники, які працюють на умовах трудового договору, підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та є застрахованими особами.

Місячна зарплатна звітність: приклад заповнення

У разі настання тимчасової непрацездатності, сезонні працівники нарівні з іншими працівниками підприємства мають право на оплату листка непрацездатності. Тобто отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів роботодавця (оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності) та, починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності, — за рахунок коштів ПФУ.

Сезонний працівник підлягає звільненню відповідно до пункту 2 частини 1 статті 36 КЗпП у зв’язку із закінченням роботи (сезону), а, отже, строку трудового договору.

Днем звільнення є останній день сезонної роботи.

Якщо ж працівник після закінчення сезонної роботи продовжуватиме працювати трудовий договір із цим працівником вважають таким, що укладений на не визначений строк.

За інформацією Держпраці


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15206

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8214

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65745

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
63

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1546

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді