Особливості укладання договорів з працівниками на сезонні роботи

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Літо — час сезонних робіт та найму сезонних працівників, особливо в сфері сільського господарства та громадського харчування. Фахівці Держпраці нагадали роботодавцям про особливості оформлення трудових відносин з сезонними працівниками

Особливості укладання договорів з працівниками на сезонні роботи

Особливості регулювання праці тимчасових і сезонних працівників встановлюють законодавством (ст. 7 Кодексу Законів про працю України; далі — КЗпП).

На сьогодні в Україні є чинним (в частині, що не суперечить Конституції України та законодавству України) Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09.1974 № 310-ІХ; далі — Указ № 310.

Сезонними вважають роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов можуть виконуватися лише протягом певного періоду (сезону), але не більше 6 місяців (ст. 1 Указу № 310).

Сезонний трудовий договір — це різновид строкового трудового договору. Він укладається на строк тривалості певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців.

Сезонними вважають роботи, які містяться в Списку сезонних робіт і сезонних галузей, що затвердив Кабмін постановою від 28.03.1997 № 278.

При укладенні сезонного трудового договору роботодавець зобов’язаний попередити працівника про сезонний характер роботи. Про те, що даний працівник приймається саме на сезонну роботу необхідно відобразити в наказі (розпорядженні) про прийом на роботу.

Строковий трудовий договір укладають у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами:

  • на період виконання певної роботи (п. 3 ч. 1 ст. 23 КЗпП);
  • на визначений строк, встановлений за погодженням сторін (п. 2 ч. 1 ст. 23 КЗпП).

При прийманні на сезонні роботи випробування з метою перевірки відповідності робітника або службовця роботі, яку йому доручають, не встановлюють.

Але, при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.

На сезонних працівників:

  • розповсюджуються умови і положення, передбачені Правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективного договору, що діють на підприємстві;
  • поширюють форми та системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, що діють на підприємстві.

Сезонним працівникам відпустку надають пропорційно відпрацьованому часу (ч. 9 ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.

Сезонні працівники, які працюють на умовах трудового договору, підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та є застрахованими особами.

Місячна зарплатна звітність: приклад заповнення

У разі настання тимчасової непрацездатності, сезонні працівники нарівні з іншими працівниками підприємства мають право на оплату листка непрацездатності. Тобто отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів роботодавця (оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності) та, починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності, — за рахунок коштів ПФУ.

Сезонний працівник підлягає звільненню відповідно до пункту 2 частини 1 статті 36 КЗпП у зв’язку із закінченням роботи (сезону), а, отже, строку трудового договору.

Днем звільнення є останній день сезонної роботи.

Якщо ж працівник після закінчення сезонної роботи продовжуватиме працювати трудовий договір із цим працівником вважають таким, що укладений на не визначений строк.

За інформацією Держпраці


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52389

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34013

Як аграрію скласти податкову накладну

Наш експерт підготував зразки заповнення нових податкових накладних для аграріїв ― скачуйте їх у консультації, аби заповнити без помилок та зареєструвати ПН без блокування
7428

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді