Порядок стягнення аліментів з безробітної особи

Мінюст розповів про особливості виконання рішень про стягнення аліментів з осіб, які не працюють або мають статус безробітної, відповідальність за несплату аліментів

Порядок стягнення аліментів з безробітної особи

Розрахунок зарплати, звітність, перевірки

Законом не передбачили звільнення платника аліментів від зобов’язання щомісячної сплати аліментів на утримання дитини в разі втрати роботи.

Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, що передбачає Сімейний кодекс України.

Заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначають виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, упродовж якого не провадили їх стягнення, незалежно від того, одержаний такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.

Якщо у боржника відсутні доходи і він не працює, водночас у виконавця відсутні відомості про сплату аліментів, заборгованість нараховують із середньої зарплати працівника для даної місцевості.

Якщо боржник перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітний і отримує допомогу по безробіттю, то з такої соціальної допомоги виконавець стягує присуджені аліменти.

За ухилення від сплати коштів на утримання дитини передбачені цивільна, адміністративна і кримінальна відповідальності, в залежності від тяжкості проступку та величини заборгованості по аліментах.

Також за несплату аліментів у відсотках від суми заборгованості до боржників застосовують такі штрафи:

  • понад 1 рік — 20%;
  • понад 2 роки — 30%;
  • понад 3 роки — 50%.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, держвиконавець виносить вмотивовані постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві:

  • виїзду за межі України;
  • керування транспортними засобами;
  • користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
  • полювання.

Обмеження знімають після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Адміністративну відповідальність передбачили статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, — тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

Кримінальна відповідальність визначена статтею 164 Кримінального кодексу України.

За злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, — карають громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

За інформацією Мінюсту


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Головне для бухгалтера у квітні 2025 року

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у квітні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у квітні. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось!
845

Податкова декларація з податку на нерухоме майно 2025

Встигніть подати форму податкової декларації з податку на нерухоме майно вчасно. Наші підказки допоможуть не схибити у цій справі. Порядок заповнення податкової декларації з податку на нерухоме майно, бланк податкової декларації з податку на нерухоме майно — у консультації
71413

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21550

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді