Мінекономіки хоче змінити правила трудових перевірок та розміри штрафів

✍ Перевірки Держпраці: вчимося на чужих помилках

Мінекономіки хоче змінити правила трудових перевірок та розміри штрафів

Мінекономіки оприлюднило законопроєкт, яким пропонують главу XVIII Кодексу законів про працю України, яка регулює нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю, викласти в новій редакції.

Положення проєкту передбачають:

  • визначити завдання та функції державної інспекції праці;
  • встановити механізм здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю, який включає в себе права та обов’язки інспекторів праці та об’єктів відвідувань, процедурні питання щодо особливостей проведення інспекційних відвідувань та застосувань заходів впливу за порушення законодавства про працю;
  • поширити заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю на тіньовий сектор економіки;
  • запровадити «сервісну функцію» інспекторів праці для ефективного надання роботодавцям інформації та рекомендацій щодо додержанням норм законодавства про працю;
  • встановити професійні стандарти та кваліфікаційні категорії інспекторів праці, гарантії їх незалежності та гідної оплати праці;
  • визначити одним з основних напрямків діяльності державної інспекції праці подолання незадекларованої праці для зменшення обсягу тіньової економіки;
  • розширити права профспілок на участь в інспекційних відвідуваннях з метою підвищення якості захисту прав працівників;
  • забезпечити участь об’єктів відвідування у розгляді питання про накладення штрафу для мінімізації кількості необґрунтованих штрафів;
  • уніфікувати фінансові санкції за порушення законодавства про працю;
  • встановити можливість залучати поліцію для забезпечення захисту життя та здоров’я інспекторів праці та інших учасників інспекційного відвідування.

Крім того хочуть оновити трудові штрафи.

За фактичний допуск працівника до роботи з порушенням вимог частини четвертої статті 24 КЗпП, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування ЄСВ — штраф у 15-кратному (а юрособам та ФОП єдинникам першої-третьої груп, — у 10-кратному) розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення. За повторне порушення протягом року — штраф у 30-кратному розмірі МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

За фактичний допуск працівника до роботи з порушенням вимог частини четвертої статті 24 КЗпП, якщо на момент виявлення порушення нараховано та сплачено ЄСВ за такого працівника у місяці, який передував місяцю, в якому розпочалося інспекційне відвідування — штраф у 5-кратному розмірі МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

За недодержання державних гарантій щодо оплати праці у розмірі, не нижчому за розмір мінімальної заробітної плати, порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі, — штраф у 5-кратному розмірі МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

За порушення вимог законодавства про відпустки — штраф у 3-кратному розмірі МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення.

За створення перешкод у проведенні інспекційного відвідування (відмова у допуску до проведення інспекційного відвідування, та/або непризначення уповноваженої посадової особи об’єкта відвідування за відсутності керівника юридичної особи або фізичної особи, яка використовує найману працю, що призвело до недопуску, та/або ненадання на письмову вимогу державного інспектора праці інформації та/або документів, необхідних для проведення інспекційного відвідування, та/або перешкода в реалізації інших прав, передбачених статтею 261 КЗпП), — штраф у 5-кратному розмірі МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення.

За інформацією Мінекономіки


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Виплати на дитину

Соціальна допомога на дітей – це виплати, які отримують батьки, опікуни, піклувальники та й самі діти. До них належить і виплати при народженні дитини, допомога багатодітним сім’ям, державні аліменти, допомога матерям-одиначкам, грошові виплати дітям-сиротам, допомога дітям з інвалідністю. Про виплати на дітей 2024 розповімо у статті
532117

Перевірки ФСС за новим порядком

У жовтні 2020 порядок проведення перевірок ФСС зазнав змін. Про новий порядок проведення перевірок ФСС, ймовірність включення до плану перевірок та позапланової перевірки ФСС, підготовку до перевірки , ризикові елементи листка непрацездатності та штрафи після перевірки соцстраху — розповімо у огляді.
5125

Страхування працівника коштом підприємства

Підприємство оплатило послугу страхування за договором добровільного страхування цивільно-правової відповідальності перед третіми особами під час здійснення професійної діяльності за свого працівника. Чи виникатиме обов’язок сплати ПДФО і військового збору?
2695

Наказ про створення комісії із соціального страхування

Комісія з соціального страхування на підприємстві — формальність. Але якщо не впровадите її, можете добряче постраждати при перевірці. Щоб уникнути цього, скачайте зразок наказу про створення комісії із соціального страхування, а також покроковий алгоритм створення комісії.
69359

Новий порядок фінансування з Фонду соцстраху: що зміниться

Фонд соціального страхування (далі — Фонд) затвердив новий Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (постанова Фонду від 19.07.2018 № 12; далі — Порядок № 12). Він почне працювати із 1 жовтня 2018 року. До цього продовжує діяти порядок, затверджений ФСС з тимчасової втрати працездатності постановою від 22.12.2010 № 26. З’ясуємо, які зміни сталися у порядку фінансування.
1843

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді